Cinsel Tabular

2
549

Cinsel Tabular

 

CİNSEL TABULAR VE İKTİDAR

 

Ne kadar mağrem bir konu değil mi?”cinsellik” ismi bile geçince hemen değişik şekillere bürünüp konuyu kapatırız.Bir sır Herkesin Bildiği bir sır oysa :).

Çoğumuzun paylaşamadığı konuşmaktan bile çekindiği bir konu. Çünkü; cinsellik iktidar olma yolundaki en büyük araçtır desek ve bu yüzden zaafiyet gösteremeyeceğimiz veya zaaflarımızı gizlediğimiz bir konu diyebilirmiyiz?

Paylaşılınca mağremiyeti kalkıp iktidar kurma üzerindeki gücü zayıflama kuşkusu bizi türlü zorluklarla kalmamıza neden olabiliyor.Toplumsal baskı küçük yaşta başlayıp ta ki kendi bedenimizi tanıyamadan karşı cinsin bedenini tanıyıncaya kadar devam eder.

Özellikle çocukluk döneminde yapılan psikolojik baskılar kişiyi kendi bedeninden uzaklaştırıp başka bedenlerde tanımaya çalışır kendi üzerinde iktidar kuramadığı için güçsüz zayıf bir karaktere dönüşebilir.Nitekim başarısız bir deneyim de eklenince kalıtsal psikoljik bozukluklara neden olabilir.

Hiç düşündünüz mü İnsanlar neden sapık olabiliyorlar diye?Bunları Bu eyleme iten şey nedir?Özellikle Sigmund freud un yaptığı araştırmaya göre küçük yaşta psikolojik baskı veya işkenceye maruz kalmış kişilerde ilerki yaşlarda kalıtsal psikolojik bozukluklara yol açtığı gerçeği ortaya çıkmıştır.

Özellikle Kapalı toplumlarda gerek örf adet töre gibi kişiler üzerinde yapılan cinsel baskılar sonucunda bu tür vakalar yaygındır.Bu bilimsel bir araştırma olup çevremize şöyle bir göz atmamız bile yeterlidir..

Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için tabularımızı korkularımızı bir kenara bırakıp kişilere kendilerini tanıma fırsatı vermeliyiz dostlar kişi kendini tanıyıp kendi bedeni üzerinde iktidar kurduktan sonra hayata daha sağlıklı bir bakışla başlayabilir…

 

2 Yorumlar

  1. Herkesin bildiği ama dillendirmedigi konuya değinmeniz çok anlamlı umarım etkili olur.Tebrikler fehmi bey ☺

CEVAP VER