Euler

24
692
Euler in hayatı
ünlü matematikçi Euler

Euler

Euler

18. asır İsviçre’si, matematikçiler ailesinin  ünlü matematikçiler den  biri olan olan Euler

ayrıca matematik tarihinde, en fazla yapıt meydana koyan matematikçi olarak görülür.

Kaynaklar, matematik ile alakalı iddia ettiği  yapıt miktarını seksen olarak görür.

İsviçre’nin Bale kentinde, 15 Nisan 1707 tarihinde doğmuştur. Ertesi sene, babası Paul Euler ve Annesi Merguerite Brucker eşliğinde, babasının kalvinist papazı bulunduğu Bale kentinin yakınındaki Richen köyüne yerleşti.

Genç yaşta Bale Üniversitesi’ne girerek teoloji ve İbranice öğrenimi de ayrıca gördü.

Büyük Petro’nun Rusya’ya getirdiği ressam Gsell’in kızı ile de evlendi. Çocuklarını çok severdi. Sekizi ufak yaşlarında ölen on üç çocuğu oldu.

1735 senesinde aşırı çalışma sonucu  beynine kan hücum ederek, sağ gözünü de kaybetti.

Gittikçe çoğalan bir körlük sonucu, geri kalan ömrünü üzüntü ve acı içinde geçirdi.

1736 senesinde, karısının ölümü, O’na büyük üzüntü kaynağı oldu. Ertesi sene, ilk karısının üvey kardeşi Salomone A. Gsell ile de evlendi.

Başka bir büyük felaket de, sol gözünü iyi etmek ümidi ile oluşturulan ameliyatın başarısız olmasıydı.

Başlangıçta ameliyat sorunsuz  geçti. Sonraları, yaranın iltihaplanması sonucu, kuvvetli acılar çekti.  77 yaşında iken, beyin kanaması sonucu yaşama gözlerini kapadı.

24 YORUMLAR

  1. biz burdayızzz seval gabiş hoca unutulur mu sadece okullarımıza alışmaya çalıyoruzz ilk haftalar da olduğumuz için biraz kafalarımız karışık zaten sende yeni girmeye başladın

  2. cemile ben 3 ay tatilinde internet olmadğı için giremiyordum..bu arada okulun ilk iki günü okula gitmedim gabiş hocamın yanındaydımm..yani bizde hocalarımızı görmek için okula gittik..

  3. cemile ben sizin gabiş hocayı sevdiğinizin iki katı seviyorum..siteye girmememin nedeni internet yoktu…inşaallah anlamışındır…açık bir şekilde anlattığımı düşünüyom..

  4. yaz tatilinde internetin yoksa benim siteye girmediğimi nerden biliyorsun ayrıca ben tatilde siteye giremedim inşaallah sende bunu anlamışsındır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here