78 Kuşağı

0
Kayıp Nesil 78 Kuşağı 80'ler Şanlıurfa
Kayıp Nesil 78 Kuşağı

Kayıp Nesil 78 Kuşağı 80’ler

Kayıp nesil 78 kuşağı olarak bilinen 80’ler her şeyiyle farklı ve değişik zamanlardır.bir devrin yaşamı ve aktörüydü 80’ler.

78 Kuşağı ayrıca Spor,eğlence,moda,eğitim,yaşam biçimi,toplumsal olaylarıyla ünlü.Bu dönemde yaşayan kişiler maddi olarak iyi olmasalar bile huzurlu ve yaşamasını bilen kişilerdi.

dahası Kayıp nesil 78 Kuşağı Modasıyla,eğlencesiyle sporuyla bambaşka bir hayat yaşanıyordu 80’ler de.

İnsanlar dönemin şartlarını biliyor ama yinede umutsuzluğa kapılmıyorlar dır kendi bildikleri gibi yaşıyorlardır kendilerince çalışıyor,eğleniyordu kısacası geçmişte huzur vardır şimdilerde kendilerini bulan(huzuru)insan sayısı gitgide azalıyor.

Kayıp nesil 80’ler kitaplardan yaşanmaz belgesellerden yaşanmaz 80’leri yaşamak için 80 ruhunu bilmek ve onu hissederek yaşamak gerek eğer merak ediyorsanız araştırın.Merak etmeyenler kitaplardan,belgesellerden devam edebilir.

Bu devrin kültürü,hayat tarzı,eğitimi,giyimi,kuşağımı kısacası her şeyi  farklıydı şimdi hadi eskilere dönelim bile deseler dönülmez çünkü eskiler yenilere ayak uyduramaz zor.

80’ler herkes için bir merak ve o merakı gidermek için yapılan her şey 80’lerin ruhuna aykırı büyüklerin dediği gibi her şey zamanında güzel  kısacası geçmiş geçmiş de güzel gelecekte değil.

80’lerde Müzik dinlemek ayrı bir zevktir birbirinden iyi ve nadide ses sanatçıları vardı;Orhan Gencebay,İbrahim Tatlıses,Barış Manço,Erol Evgin,İlhan İrem,MFÖ,Nilüfer,Nükhet Duru,Seyyal Taner,Sezen Aksu,Zeki Müren Gibi sanatçılarla bir devir geldi geçti ama geride güzel ve dinlenebilir eserler bıraktılar.

80’lerde Giyim revaçtadır,İspanyol paça pantolonlar,yüksek belli,dar kotlar,permalı saçlar vs 80’ler giyim kuşam ve modanın en iyi olduğu dönemlerdir.

Kayıp nesil 78 Kuşağında  sporda ilgi görüyordur,futbol maçları,geleneksel sporlar insanların dikkatini çekiyordu.İnsanlar aileleriyle birlikte gidip spor müsabakalarını izleye biliyordur (Şu zamanda aileyle spor müsabakaları izlemek kavga izlemek gibi oldu şayet!)kısacası spor geçmişte bile ilgi görüyordur herkes tarafından şimdi’de görüyor ama nasıl görüyor bizler biliyoruz ama !

80’ler üniversitelerde tez konusu olarak işlenmesi gereken bir konu bu kadar bahsi geçen dönem sadece belgesellerle,kitaplarla tanıtılma malı daha çok alternatif  bulup bu devri dönemi tanıtmak unutturmamak gerekir.

Zamanda yolculuk denilen bir şey olsa ben kendim şahsen 78 Kuşağı gitmek ve o devri yaşamak isterdim geçmişi bilmek onu merak etmek güzel bir duygu herkesin mutlaka yaşaması gerekiyor ama tercih meselesi tabi bir şey diyemezsin.

80’ler şu anda yaşanmak istense inanın insanlar onuda yok etmek için ellerinden geleni yaparlar onun için geçmişi sadece yad edelim yaşamak istesek bile yaşanmayacak çünkü.Onun için sadece yad edelim…

GEÇMİŞİ İYİ BİLMEK VE YAŞAMAK İSTİYORSAK SAYGI GÖSTERMELİYİZ O ZAMAN GEÇMİŞİ YAŞARIZ İNANIN…

LEVENT ZGZ

Urfa Köşe Yazısı                                Şanlıurfa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.