Ahmet Kaya

6
275

Ahmet Kaya

Ahmet Kaya

ÜSTAT   AHMET KAYA biraz ondan bahsedelim….

Ahmet kaya 1957 yılında Adıyaman’dan Malatya’ya göç eden bir ailenin 5.çocuğudur.babası bir fabrika işçisiydi.ilkokulu Malatya da okudu,müziğe ilgisi babasının 6 yaşında aldığı bir bağlama ile başladı.okuldan sonra bir kasetçide çalışıyordu.1972 yılında ailesinin geçim sıkıntısı nedeni le İstanbul  Koca Mustafa paşa ya göç etmek zorunda kaldı.ve bu durum ise onun okuldan çıkmasına sebep olmuştur.okulu bıraktıktan sonra farklı iş yerlerinde çalışmaya başladı.tabi herkes gibi başka yere gidince sıkıntılar çekti bir sözünde bu durumu şöyle ifade ediyor`:

Onlarla konuşmuyordum; çünkü onlarla konuşamıyordum. Giyimleri başkaydı, konuşmaları başkaydı. Onlar gibi konuşmaya çalışıyordum. Mesela terziye gidip onlar gibi pantolon diktirmeye filan başlamıştım. Terzinin yaptırdığı pantolonların üzerime uymadığını görüyordum. Onlara yakışıyordu bana yakışmıyordu. Bir kız vardı bizim okulda; herkesin bir aşkı vardır, çocukluk aşkı. Bir gün gittim dedim ki: ‘Biraz seninle konuşsak beş dakika, kaçıyorsun hep…’ Bana dedi ki: ‘Rica ederim.’ Öyle bir ağrıma gitti ki: ‘Ben de sana rica ederim,’ dedim.. Ben o zaman anlamını bilmiyordum, yani onu bir küfür zannettim.

16 yaşında yasa dışı afiş basmaktan hapse atıldı.hapisten çıktıktan sonra arkadaşlarıyla HALK BİRİMLERİ DERNEĞİ’ne  katıldı.bu sırada bağlama çalmaya devam ediyordu.boğaz içi üniversitesinde yapılan bir etkinlikte RUHİ SU ile tanışma fırsatı buldu.ve mahsus mahal isimli ruhi su türküsünü söyledi.1978 yılında Gelibolu da askerlik yaptı.askerde ise bağlama çalmaktan vazgeçmedi.askerden sonra 1987 yılında emine kaya ile evlendi.bu evlilikten Melis adında bir kızı oldu…

büyük üstadı  saygı ve minnetle anıyoruz….

Dünyadan İlginç Bilgiler

6 YORUMLAR

  1. Şimdiki sanatçılar türkçe yaziyor demi ama turk olup ingilizce yazanda var nerede onlara hakaret ah ah çürütüler ahmet kayayı KÜRTÇE diye

  2. Şimdiki sanatçılara bakıyorum da pek anlamlı şarkılar yapmıyorlar. Ama Ahmet Kaya öyle değil sırf kendi dili ile şarkı yaptı diye hakaretler içerisinde kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.