Alan Seçimi ve Meslek Seçimi Arasında ki İlişki

4
Alan Seçimi ve Üniversite sınavı YKS
Alan Seçimi ve Meslek Seçimi Arasında ki İlişki

Alan Seçimi ve Meslek Seçimi Arasında ki İlişki

Bugün sizlerle Alan Seçimi ve Meslek Seçimi Arasında ki İlişki hakkında görüşlerimi paylaşacağım.

10. Sınıftan 11. Sınıfa geçerken okulda idareciler öğrencilerden ders seçimi yapmasını  istemektedir. Bu durumla karşı karşıya gelen öğrenciler hangi bölümü ve hangi mesleği seçeceğine karar vermekte zorluk yaşamaktadır.

Öğrencilere rehberlik dersinde verilen mesleki rehberlik kapsamındaki seminerlerin bu boşluğu doldurup doldurmadığı tartışma konusudur. Meslek SeçimiAlan Seçimi ile doğrudan ilgili ve öğrencinin tüm hayatını etkileyen önemli bir seçimdir.

Alanımızı seçtiğimizde( Eşit Ağırlık – TM , Sayısal – MF , Sözel – TS ve Dil )      aslında  okulumuzda bize verilecek olan derslerin ağırlıklı ders saatlerini de seçmiş oluyoruz.

Alan Seçimi Geleceğinizi ve Mesleğinizi Belirler

Sayısal  alanı tercih eden bir öğrenci 11. ve 12 . Sınıfta  Matematik , Fizik ,Kimya ve Biyoloji ağırlıklı eğitimi almak istediğini;eşit ağırlık alanını tercih eden bir öğrenci 11. ve 12.  sınıfta  Matematik , Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih , Coğrafya ağırlıklı eğitim almak istediğini ;sözel alanı tercih eden bir öğrenci 11. ve 12. Sınıfta Türk Dili ve Edebiyatı , Tarih , Coğrafya ağırlıklı bir eğitim almak istediğini beyan etmiş olmaktadır.Böylelikle öğrenci üniversitede okumak istediği bölüm için sınavda çözmesi gerektiği derslerin eğitimini almış olacaktır.

Bu sebeple öğrencinin üniversite sınavıyla ilgili bilgi edinmesi zorunlu bir hal almış oluyor.

Üniversite sınavı  (YKS) iki aşamalı bir sınavdır. Birinci Aşamada  Temel Yetenek Testinde (TYT) öğrenciler 40 Türkçe,40 Matematik,20 Fen Bilimleri,20 Sosyal Bilimler sorusunu 135 dakikada çözmekle yükümlü olacaktır. 9. Sınıf ağırlıklı olan bu sınavda hızlı olup,okuduğunu iyi anlayan öğrenciler başarılı olacaklardır.

İkinci aşamada ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) ‘ de ise  Sayısal Alanda tercih yapmak isteyen öğrenciler 40 Matematik (2) ve  40 Fen Bilimleri (2)  testini çözmesi gerekmektedir.

Eşit Ağırlık Alanında tercih yapmak isteyen  öğrenciler ise 40 (Edebiyat – Tarih Coğrafya ) ve 40 Matematik (2) testini çözmesi gerekmektedir.

Sözel Alanda tercih yapmak isteyen öğrencilerin ise 40 Edebiyat – Tarih Coğrafya ve  40 Sosyal Bilimler (2) testini 180 dakikada çözmesi gerekmektedir.

Sözün özü öğrencinin yapacağı Alan Seçimi sadece lisede okuyacağı bölümü ve lise başarısını değil,aynı zamanda üniversite sınavındaki başarısını ve seçeceği mesleği de etkilemektedir.

Psikolojik Danışman  Tarık ERİK

Yeni Eğitim Sistemi

Sınav Taktikleri Başarıya Götürür

4 YORUMLAR

  1. Yazarımız Tarık ERİK
    Alan Seçimi ve Meslek Seçimi Arasında ki İlişkiyi çok güzel açıklanmış olup.Buradan huzurlarınızda teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.