Anne ve Babanın Önemi

11
382
Ana Babaya Bağımlılık ve Anne ve Babanın Önemi
Anne ve Babanın Önemi

Anne ve Babanın Önemi

Bu yazımda sizlere Anne ve Babanın Önemi hakkında bahsetmeye çalışacağım.Anne ve babaya sevgi ve saygı göstermek bütün insanlığın görevidir. Anne ve babanın çocuğu üzerindeki hakkını her çocuk bilmeli ve bu bilinçle onların rızasını için elinden geleni yapmalı.

Küçükken bizler onlara muhtacız ama büyüdüğümüzde onlar bize muhtaç oluyorlar.Şüphesiz herkesin annesine babasına tarif edilemez bir bağ ile bağlı olduğunu biliyoruz.

O yüzden sadece kendi annemize babamıza değil tüm anne ve babalara saygılı olmalıyız.

Tüm toplumlarda anne ve babaya sevgi ve saygı gösteriliyor,  yani yeryüzündeki bütün ahlaki sistemlerde anne ve baba kutsal ve saygıdeğer olarak kabul görmüştür.Bu yüzden Anne ve Babanın Önemi oldukça büyüktür.

Bütün insanlığın sevgisine değen bu varlıklar için dinimiz özel bir yer vermiştir.Yüce Allah şöyle buyuruyor:

Yalnız Allah’a ibadet edeceksiniz, ana -babalarınıza iyilik yapacaksınız… Ayrıca ana – babaya itaatsizliğin büyük bir günah olduğunu da dinimiz bildiriyor.

Onlar hiç bir zaman bizim kötülüğümüzü istemezler , onların bu hayatta tek dertleri evlatlarıdır.

Anne Babaya Bağımlılık Esastır

Bir çocuğun küçükken anne ve babasına olan bağlılığın tarifi yok , çocuk büyüdüğü zaman da anne babası da ona muhtaç olup çocuğunun eline bakıyor, yani roller değişiyor zamanla ama onlara bağlılığımız devam etmelidir.

Ayrıca onlara karşı sevgi ve saygı duygularımız değişmemelidir.                          Kısaca Anne Babaya Bağımlılık esas ve önemlidir.

Günümüzde maalesef kendi anne ve babasından başka anne ve babaya saygı duymayan , onları küçümseyen insanlarla karşılaştım bu başta inanılmaz gibi gelse de maalesef gerçek bir olay.

Herkes hatta yapabilir hatta hepimiz istemeyerek farkında olmadan birini kırabiliriz , mühim olan hatadan dönmek pişmanlık duyup aynı hataya düşmemektir.

Hele ki bir anne ve babaya kötü bir söz söylenmişse, kötü bir davranışta bulunulmuşsa derhal pişmanlığımızı onlara söylemeliyiz. Tek derdimiz onların duasını almak , onları memnun etmek olmalı.

Bazı anne ve babalar  evlatlarına karşı zamanında anne ve babalık görevlerini tam olarak yapmayabilirler bu onlara kötü davranmamız gerektiği anlamına gelmiyor.

Ve şunu unutmayalım ki annesi babası olmayan bir sürü insan var , bana  göre onlar imtihanların ağırını yaşayan insanlardır, ve bir de küçük yaşta annesiz babasız kalan savunmasız küçük çocukların yaşam mücadelelerini düşünelim …

Ebeveynleri hayatta olan herkes bir kez daha onların değerini bilmeli onlara merhametle muamele etmelidir.Onların çektiği sıkıntıları düşünüp onların toprağına sarılmadan önce onlara sarılmaları gerekir.

Eğer anne ve babanız hayattaysa  şanslısınız onlara karşı hiç kimse hiç bir şey merhametinize engel olmasın.

Anne Baba Çocuk ilişkisi

Anne Ve Baba Hakkı

11 YORUMLAR

  1. yazınız çok güzel olmuş…gerçekten anne ve babamızın hakkını ödeyemeyiz.her ne kadar babamı biraz daha fazla sevsem de bence annenin hakkı daha çoktur.(tabi ki annemi de çok seviyomm 🙂 ).onların rızalarını da almak çok önemli…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.