Asaletli olma ve asil insan olmak için neler yapılmalı

4
Asaletli olma ve asil insan olmak için neler yapılmalı
Asaletli olma ve asil insan olmak için neler yapılmalı

Asaletli olma ve asil insan olmak için neler yapılmalı

Asaletli olma ve Asaletin sözlük anlamı; Temiz soy, köklü aile, fıtratı temiz, huyu güzel sözünden, kararından dönmeyen, fikrinde isabetli  ve azminde dirayetli olandır.

Şirketin asaleti; üretilen tescilli markaların, vasıtaların parçalarına varıncaya kadar patent ve seri numaraların kazanması ile niteliğin, dünya standart belgesidir. Şirketlerin tanıtım amacıyla kullandığı sembol, özel logoları, patentleri, seri üretim markalarıdır.

Şirketlerin nitelik tescilleri, dünya pazarlarında onların asaletidir. Kötü geri bildirimleri, itirazlar kötü ön adlar olarak; asaleti zedeler.

Asil at; kendisine kırbaç çaldırmaz. Asaleti ona ceviz, kuru üzüm, badem ile beslenmesini sağlar. Asaleti olmayan hayvan arpayı hayal eder, rüyasında görür.

Ayrıca sahibinin yol arkadaşı, can arkadaşı, akıncıların senelerce tarihine şan veren, huduttan hududa koşan zaferlerin tamamlayıcısıdır.

Asil insan olmak için de Her sarı malzeme altın, her beyaz maden gümüş değildir. Her insanın vasfı benliği de asalet özelliği gösteremez.

Asaletli olma ve Asalet

Asalet; kemalattır, mal ile,  para ile, gayret ve çaba ile elde edilmez. İnsanın mayasında ve yaradılışında var olandır.

Onlar merttir, kimseye kötülük düşünmezler, iyilik ve yardım ilkeleridir. Problemleri çözmeyi severler cemaat ve toplum insanıdırlar.

Bölünüp parçalanmayı engel olan fedakarlar dır. Beraber olmayı sevip birleştirici özelikleri vardır.

Ekmeğini paylaşmayı, sofrasını insan farkı yapmadan her canlıya açmayı sevendir. Çevresinin üzüntülerine ortak olan, mutlulukları paylaşan, düşmanı olmayan, sırları paylaşan candan arkadaştır onlar.

asil insan olmak neleri gerektirir.

Düşene basıp geçmez, kazazedeyi bırakıp kaçmaz, mağdurun elindekini çalıp çırpmaz, yetime öksüze vurup onları üzmez.

Çünkü kötülükleri kendisine yapılmış olarak düşünür, nefsine sorar, vicdanen dirayetli olup, aklıyla ölçüp, biçer ve doğru sonucu mantığı ile ulaşır.

Parlayan güneştir, fark yapmaz toprak gibidir herkese kucak açar, eksiklikleri örter. Su gibidir, çatlayan dudakları nemlendirir. Yanan kalpleri serinletir. Çünkü; O su gibi azizdir.

Asil olanlar kin beslemez af etmeyi sever.

Neden mi diye soracak olursanız çünkü Peygamberimiz’in vahşiyi, Hindi’i af etmesi buna en muazzam örnektir.

Kibirli İnsan Kendini Bitirir

Şeytanın Tuzakları

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.