Asıl Sorunumuz Ne ?

0
141
asıl sorunumuz ve Ego
asıl sorunumuz Ne

Bu genel soru, aslında insanlığın sorunu olan bir durum için başlayıp bizdeki yansımaları üzerinde duracağım bir yazıya dönüşecek. Asıl Sorunumuz egolarımız desem ne kadar açıklayıcı olurum bilmiyorum.

Ego neydi ? Genel anlamıyla psikolojide ‘Ben’ yani tüm varlığımızı ifade eden bir kavramdı. Sahip olduklarımızın toplamıydı.

Peki nelere sahiptik ve bu kadar güçlü, saygıyı hak eden bir pozisyondayız. Ya da gerçekten o kadar sahip miyiz, güçlü ve güvende miyiz ? Bu soruların cevaplarını kendi aklımca vermek çabasında olacağım.

Bir dine, milliyete, ahlaka, aşirete, aileye mensup olmak bir aitlik sahiplik güvenceler verir mi bize ? Yoksa bunlar suni gerçekliği olmayan algılardan mı ibaret? Bu algıları dayatan kim ? Ne zaman uykuya daldık ? Uyanmanın bir çaresi var mı ? Buna benzer birçok sorunun cevabını bulmak çabasına katkı sunmak amacım.

Ego, sahip olduklarımız derken ne kastettik, biraz bundan bahsedelim. Ego sahip olduğumuz maddi ve manevi kültür diye adlandırdığımız değerlerimiz diyebiliriz.

İnsanlık tarihi, düşünme alanları, kitaplar, teknoloji, devlet, ekonomi, toplum, edebiyat, felsefe, din ve daha burada yazmaya kalkarsak sayfaların yetmeyeceği değerlerimiz…

Bunca şeye sahip olan insanlık yine güvende algılamayı, hissetmeyi başaramıyor nedense ? Ama bu umut, istek ve belki de devam etme ihtimali hep bizleri dünyaya bağlayacak güvende olmamızı sağlayacak bir şeyler üretme çabası konusunda bizi motive edeceğe benziyor.

Bu motivasyon olmasa belki de insanlık bugün geldiği noktadan çok uzakta olacaktı. ama tersten bakarsak varılan nokta sanki daha fazlasına ulaşmaya gerek olmadığı yani gelişme yerine var olanın içinden çareler bulmaya da yönelterek zarar veriyor da olabilir.

Sahip olmanın egoyu beslemenin gerekliliği maniple ediliyor. Yıllardır batı menşeli psikoloji akımlarıyla yapılıyor bu manipülasyon ve buna öz güveni geliştirmek diyerek bir değer anlam yüklenmiş. Bu da ayrı bir soru işareti ?

Psikoloji bilimi kapitalistlere hizmet ediyor olabilir mi ? Evlere arabalara ve her şey için en son modeline sahip olma arzusu… Bunlar hep soru işaretleri…

Asıl sorunumuz diyerek başladık sonuç çıkarmak kolay değil ama bir sonuç olması bakımından yazıya son bir şeyler söyleyerek ara vermiş olalım.

Asıl Sorunumuz Farkında Olmamak

Asıl Sorunumuz hem bireysel hem de toplum olarak içinde bulunduğumuz koşulları düşünmek ve yaşamak yerine daha önce yapılanlardan referans almaya gömülüp anın bileşenlerini görememek olabilir. Nasıl mı ?

Tabi bunu yaparken meselelerle ilgili ana konuları bir kenara bırakıp yan unsurlarını tartışarak da çözümlerden uzaklaşıyoruz. Ve buna neden olan şey yine egolarımız, insanlık ve toplumsal birikimimiz. Sahip olduğumuz değerler sözüm ona güvencelerimiz.

Bilim ve teknoloji de ilerlememizi, daha iyisini hayal etmemizi ve düşünmemizi engelliyor. Kültür dediğimiz yatağın içinde mışıl mışıl uyurken rahatsız edilmek istemememiz de ayrı bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkabilir.

Bu yazım da bundan sonra tartışmaya açacağım konularla ilgili başlıkları vermiş olayım.Nasıl mı ? Tabi bunu yaparken meselelerle ilgili ana konuları bir kenara bırakıp yan unsurlarını tartışarak da çözümlerden uzaklaşıyoruz. Ve buna neden olan şey yine egolarımız, insanlık ve toplumsal birikimimiz. Sahip olduğumuz değerler sözüm ona güvencelerimiz

MUTLU SENELER DİLİYORUM…

Yılbaşını kutlamak ve Cami ile Kilise arasında kalmak

Günümüzün en büyük sorunu iletişimsizlik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.