Atlara Dair bilmediklerimiz

0
Urfa Yazar ve at eğitmeni

Atlara Dair bilmediklerimiz

Urfa Yazar ve at eğitmeni
Urfa Yazar ve at eğitmeni

Atların İlginç Özellikleri
1-
atların özellikleri
Atlar ayakta uyurlar! Peki nasıl olur da uyurken yere hiç düşmezler biliyor musunuz? Çünkü bacak kemiklerinin kilitlene bilme özelliği vardır.
2-

Atlar olağan dışı hayvanlardır. Ağırlığı neredeyse 1 tonun üzerindedir. 2 metreden yüksek ve 6 metreden geniş bir engeli atlayabilir. Saatte 64 km hız yapabilir. Olağan dışıdır çünkü; tüm bunları ağırlığının %20’sini aşan ağırlıkta bir insanı sırtında taşırken yapabilir.
3-

Atlar kulaklarını 180 dereceden fazla çevirebilir ve oldukça uzak mesafelerdeki sesleri duyabilirler.
4-

Araştırmalara göre atlar sınırlı olarak renk ayırt edebilir. Açık ve koyu renkler ile Kırmızı ve Mavi renkleri ayırt edebilir. Ancak YEŞİL ve GRİ ‘yi ayırt edemezler.
5-

Atların tüyleri vücut ısılarının ayarlanması için termostat görevi görür. Vücutları her zaman 38 derece sıcaklıkta olmalıdır. Bu ısının korunması için, soğuk kış günlerinde atın tüyleri uzar sıcak mevsimlerde ise dökülür ve vücut ısısının sabit kalmasını sağlar.
6-

Atların tırnakları bizim el ve ayak tırnaklarımız gibi uzar ve kesilmeleri gerekir. Bu nedenle 4-6 haftada bir nalların sökülüp tırnaklar kesildikten sonra yeniden Nal çakılması gerekir.
7-

Atlar bakış açılarının dışında oluşan seslerden rahatsız olduklarında kafalarını kaldırmak isterler.(etraflarını bu şekilde daha rahat görebildikleri için) Bu durumda da atın başını sabitleyecek aletler kullanıldığında korku ve gerginlik belirtileri gösterirler.
8-

Atlar , ses tonuna karşı duyarlıdırlar. Sinirlilik ifadesi olan sert tonla , sevgi ifadesi olan yumuşak tonları çok iyi bir şekilde ayırt edebilirler.
9-

Peki, atların yaşının kesici dişlerinin aşınıp yıpranmasına göre anlaşıldığını biliyor muydunuz? Atların yediği ot, kumlu ve tozlu olduğu için dişleri zamanla aşınır. Bu dişler çene kemiğinin çok derinlerine kadar gömülen uzun şeritler halindedir. Yani dişlerin kök kısmı bizimkilere göre çok daha derinlerdedir. Diş aşındıkça kemiğin içindeki bölüm dışarı çıkar. Hatta yaşlı atlarda dişlerin kökü diş etinin yüzeyine gelir. Her bir diş, yemek yeme kabiliyetini yitirmeden 2.5-5 cm aşınabilir. İşte biz de bu aşınmanın miktarına göre atların yaşını tahmin edebiliriz.
10-

Atlarının görüş açısı , daha geniştir ancak derinliği daha azdır. Gözler başın her iki yanında olduğundan etrafı 160 – 170 derece açı ile görebilir. Bu da atın kuyruğunun arkası hariç etrafındaki her şeyi görebildiği anlamını taşır. Bir at gözlerini birbirinden bağımsız kullanabildiği gibi birlikte de kullanabilir
11-

Atlar 30 yaşına kadar yaşayabilseler de, ortalama yaşam süreleri 20-25 yıl kadardır. belirlenen En yaşlı At “Old Billy” adında Bir İngiliz moura atıdır ve 62 yıl yaşamıştır.
12-

Atlarda, diğer hayvanlarda olduğu gibi köprücük kemiği yoktur. Bu da onların daha büyük adım atmalarını kolaylaştırır.

Tayfun TAŞKIN , ŞANLIURFA , binicilik, Adaptif binicilik, hipoterapi, at, binicilik eğitimi , binicilik antrenörü, Urfa

Musul dan Mektup Var

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.