Atlarda Güvenlik

0
Urfa Yazar ve at eğitmeni

ATLARDA GÜVENLİK

Merhaba at dostları en önemli konulardan biri olan güvenlikten bahsetmek istiyorum atlarımızın yanında her zaman güvende olamıya biliyoruz. eğitimsizlikten kaynaklanan cogu davranıs atlarla iletişime gecmemizi zorlastırıyor ve hem atın hem atın yanında bulunan kısının tehlikede olmasına sebebiyet sağlanabiliyor bu yuzden guvenlıge dıkkat etmelıyız. Okuyalım.

Atlar ve güvenlik

Güvenliğinin anlamı şudur!

Fazla tekme yemeğe meraklı değilsiniz, emniyete özen göstermeniz gerekir.

Emniyet rahat ve sakin bir uğraşla başlamaktadır!

Güven ise doğru yaklaşımların sonucudur!

Bu Makale Avustralya’da yayınlanan binicilik kazaların nedeni ve önlemesi için tavsiyede bulunan bir makale. Elbette bazı noktalar Türkiye’de ki şartlara göre değişik ama yinede bir gerçek varsa Kask olmadan binmeyin.

Kask (TOG)
En son test edilen kasklar (Notlar Alman sistemine göre ve orada en iyi 1 en kötüsü 6 notu verilir)

Binicilikte yaralamayı önlemek

Ata neden olan yaralamalarla ilişkin gerçekler

Ciddi yaralama riski

Binicilik faaliyetlerin başka riskli sporlarla karşılaştırdığında mesela motosiklet veya araba yarışı en yüksek yaralama ve ölüm riske sahiptir.
Binme yerdeki uğraşla karşılaştırdığında

Binicilikte tüm kazaların çoğu binerken gerçekleşmektedir (Yakl..%80).
Yaralamaların yaklaşık olarak % 20sı atla yerde uğraşırken gerçekleşmektedir (mesela: araba sürerken, tımar ederken, beslerken, nal çakarken veya atı yürütürken) veya atın yakında oynarken gibi, atçılıkla alakası olmayan nedenlerden kazalar meydana gelmektedir
Yaralamaların nedenleri ve şekli

Attan düşmek yaralamaların çoğunluğu kapsamaktadır (%80a kadar) ve ardından atın neden olan ezmeleri ve tekmeleri takip etmektedir
Ölümcül kazaların ana sebebi ise düşmeye neden olan kafa yaralamaları. O binicilerin çoğu koruyucu kask olmadan binenler veya uygunsuz kasklar giyenler ya da düşme esnasında uygunsuz kafadan çıkan kasklarla donatılmış binicilerdi.
Diğer yaralamaların çoğu ise morluklar, kesikler, sırıklar (özellikle yüzünde), kırıklar (genelinde kollar) ve burkulmalarıdır.
Çocuklardaki yaralamaları yetişkinlere göre daha ağırdır.
Yaralayan kimlerdir

En sık yaralayanları ise çocuklar ve büyüme çağdakiler, özellikle binicilikte ağırlıkla bulunan genç kızlar (10 – 19 yaş )
Binmeden gerçekleşen yaralamalar

Atı neden olan, yerde gerçekleşen yaralamaları özellikle çocuklar için ciddi bir sorun teşkil etmektedir
Çocuklar genelinde kafa ve yüz (kafa kırılmalar, baygınlık, kesikler, sırıklar), yetişkinlerde kol veya parmaklarda yaraları meydana gelmektedir.
Yaralamaların nedenin çoğu atın tekme atmasındandır.

Binicilikte yaralamayı önlemek

Ata binerken ve uğraşırken bireysel güvenliği için öneriler

Sağduyu ve dikkat etmenin bir bileşimi atlarla uğraşırken gereklidir. Yaralamak önlemek adına atın gücü, karakteri ve davranışı durmadan dikkat edilmesi gerekmektedir. Atını tanımaya öğren, saygı duy ve onu korkutacak şeylere karşı uyanık ol. Kendine uygun bir at seçmek bunun ilk adımıdır.
Binecek şahısın yaşı, beceri, tecrübe, boyuna ve yapılacağı işe uygun bir at seçilmesi gerekir. Acemilere ise daha yaşlı atları ayarlayın, bunlar daha sakin ve yapacakları daha da öngörülebilirdir.
At seçiminde tecrübeli bir biniciye danışmak vaktine değer bir yatırımdır. Acemi binicilerin eğitimi ve denetlemesi şarttır.
Çocuklar ve acemi binicilerin atlar etrafında ve bindikleri zamanlarda her zaman denetlemesi gerekmektedir. Emniyet eğitimi erken başlayın. Çocukların ebeveynler atla emniyetli uğraşmakla ilişkin bilgilere sahip olmak zorundalar.
Emniyetli bir çevrede deneyimli eğitmenler tarafından yapılan eğitimi ideal bir öğrenme ortamı sağlamaktadır.
Kasklar yaralamaları önlemektedir.
Binerken her zaman kask takın, onlar kafa yaralamaları önlemektedir sayende birçok biniciliye dayalı ölümler önleyebilmektedir.
Binici kasklar Avustralya standarda uygun olmalılar. Onların ne çıkarabilir nede sabit bir güneşliğine sahip olmalılar ve emniyet kemer usulü kilide sahip olmaları gerekmektedir.
Küçük çocukların her zaman atların etrafında bulundukları süreçte kask giyilmelerini rutin olarak uygulamalısınız. Tekmeler ciddi kafa yaralamalara neden olabilmektedirler. Emniyeti güvenilebilir binicilik donamımla sağlayın.
Atın yanında her zaman sağlam botları giyinin. At ayağınıza bastığında ayakları atın ağırlığı nedenle kolayca kırılabilir. Binerken binici ayakkabıları giyiniz (uyan, lastik tabanlı, topuklu, yanları esnek lastikle donatılmış ayakkabıları veya binici botları)
Bottan 2-3cm daha geniş üzengileri kullanınız. Acemiler ve çocuklar için emniyet üzengiler kullanmaya hesaba katmanız uygundur. Üzengiye takılan ayağı binici düştüğünde sürükleyebilir.
Dizginlerin, eyerlerin ve diğer malzemelerin durumu düzenli denetleyin. Gerekliyse tamir edin.
Yarışmalara katılan binicilerin yumuşak doku yaralamaları önlemek adına vücut koruyucu giymelerini düşünülmeliler. Yüz koruyucular ve dizlikler Polo oyuncular için uygundur. Eldivenler az da olsa elleri koruyabilir.
Atın art ayakların çevresinde her zaman dikkatli olunuz çünkü onlar tekme atmak için yaratılmış.
İpleri ve dizginleri Parmaklarınızı sıkıştırabilecek boğumları önleyerek kullanınız.
Küçük çocuklar atlardan uzak tutunuz. Çocukları atların bulunduğu yerlerde oyun oynamamalı. Yarışmalarda ve diğer etkenlerde emniyet tedbirleri birincil hedefi olarak belirleyiniz.
Yarışmacıların sadece Avustralya standartlara uygun kaskların kullanılmasına izin verin
Olabildiği her yerde Enerji yiyen zeminleri tercih edin. Çitler ve zeminlerin durumu denetleyin ve gereken bakımı sağlayın.
Her zaman yerinde sağlık müdahaleye hazır olun (ilk yardım, ambulans veya sağlık personel)
Sağlık müdahale gerektiren durumları kâbuslara dönüşmemeli
Herkes atlarla ilgilenebilir! Bireysel sağlık sorunlarla ilişkin bilgilenmek adına doktorunuza danışın.

Bildiğiniz gibi üç çeşit yalan mevcuttur.
Kendi koruma adına söylenen yalan.
Yalanın ta kendisi ve
İstatistik.

Almanya’da yayınlanan bir derginin at ve emniyetle ilişkin bir makalede sigortalarda tehlikeli sıralamasında futbol ve atletik jimnastiğinin ardından binicilik yedinci sırada yer almaktadır.
Almanya’da tahminlere dayalı, senede gerçekleşen 40 000 binici kazalarda 12 kişi vefat etmektedir (vefat edenler tahmin değildir). 1.24 milyon biniciden her 31inci kişi kaza geçirmektedir. Nedenler ise, emniyet unsurları hiç sayan biniciler ve eğitimsiz atlar.

Mey Sarhoşluğu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.