Atlarda Tımar 2

0
Urfa Yazar ve at eğitmeni

ATLARDA TIMAR 2

Genç atın ayakları alma çabasına girerken bunun gibi hareketler veya hafif bir ısırığı savunma isteği nedenle meydana gelmektedir. Bunu önlemek adına ilk aşamalarda ayağı kaldırma teşebbüs sünden ziyade ayağı yukarıdan aşağıya doğru yavaşça daha aşağıya inerek ovarak ve şikayet etme başlarsa bırakmak suretiyle atın savunmasını gerekli olmadığını ata izah etmek daha doğru sonuçları getirir. İlk zamanlarda biraz sabır gerekirse de daha sonra ömür boyu faydaları görülebilir. İlk ayağı kaldırma teşebbüs genelinde çok basit bir hareketle başlayabilir. Parmağı ayağın üst tarafından hafif dokunarak aşağıya doğru sürtünerek hareket ederken bir bakmışsınız at kendiliğinden ayağı kaldırılır ve siz onu elde tutmaktan başka bir iş kalmamıştır. Ayağı ilk elline aldığınızda at bunu hemencecik tekrar yerine bırakacaktır. Bu son derece normal ve atın sizinle olumlu tecrübeler edinmeye devam ederse hayatınız birkaç günde kolaylaşır. Ayağı tutarken hayvanı veya ayağı sabitleştirmeye kalkıştığınız anda yine savunmaya geçer ve tüm çabalarınız çok çabuk boşuna gider. Hayvan her tımarında olumlu olaylar yaşıyorsa (rüşvet kast etmiyorum) tımar sizin ve başkaları için basit ve güvenli bir iş haline gelmektedir.
Genç atlar hassasiyet gösterdikleri bölgelerse karın altı, ayaklar, ayrıca tüm atlarda cinsel organların çevresinde, kulaklarında ve yüzlerinde hassastırlar.
Tımar edilirken tüm işi genelinde kaşağıyla başlamaktadır. Başlamak adına en uygun yerse boyunudur. Atlar birbirine temizlerken başladığı yeri olarak uygun ve at sizi hafif dişleyerek tımar etme başlarsa son derecede doğaldır. O esnada baskıyı azaltmakta fayda var çünkü atlar tımar ortağın şiddetinde karşılığı vermektedirler. Kaşağı elindeyken kas olmayan bölgelerde bastırmadan kullanılması gerekir. Derinin altındaki kemikli bölümler kesinlikle daha nazik biçimde temizlenmesi şarttır. Kaşağılama işlemi son erdiğinde yumuşak tımar fırçayla kalan tozu tüylerin akış yönünde temizlenir. Fırçayı iki de bir kağşağa sürtünerek biriken tozdan arındırılmalıdır. Ne kadar çok fırçalarsanız atınız o kadar parlak görünmektedir.

yazının devamı gelecek…

Ötekileştirme Psikolojisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.