Atlarda Tımar 3

0
Urfa Yazar ve at eğitmeni

ATLARDA TIMAR 3

Atlarda Tımar Yele ve kuyruktaki dolanmış tüyler ancak elle ayrılabilir. Ardından kalın bir fırçayla yele veya kuyruğunun üst kısımlar sıkça tutarak taranabilir. Fırçanın üstüne haftada bir veya iki defa birkaç damla sıvı vazelin damlatarak tarama işini kolaylaştırmaktadır ve tüylerin tekrar dolanmasını önlemektedir. Yelenin uzunluğu en az boynunun yüksekliğinin yarısına kadar olmalıdır. Şahsıma daha uzun olmasına tercih etmekteyim. Kuyruk yere değmemelidir ve en az yerden 10cm yukardan başlamalıdır. Kuyruk ve yele doğal sineksavarlarıdır ve ata gerekli. Başının üstündeki tüyler aynı görev görmekteler yinede gözlerin hafif üstünde bitmesinde fayda var. Göz hizasındaki tüyler at zeminde yatarken kırla bulaşır ve gözlerle temas edince sorunlara neden olur. Kısa, küt burunlu, tarak şeklinde özel bıçaklarla yele ve kuyruğunun doğal görünümü bozmadan kısaltılabilir. Makasla kesilen yele ve kuyruk genelinde uygunsuz bir görünüme bırakmaktadır sayende tercih edilen araç değildir. İş gereğinde kuyruğunun daha kısa olması gereken durumlarda onu kesme yerine örmesini tercih edilmelidir.
Tırnak temizlik günlük bir iştir ve en az binmeden ve indikten sonra yapılmalıdır. Tırnak temizlik adına kullanılan maya demiri nalla doğru bastırarak tırnağın ucuna doğru çalışarak kullanılmaktadır. Tırnak tabanı ve mayanın kenarları muhakkak kirden arınmalıdır. Tırnak bakımı adına çeşitli malzemeler mevcut. Bunların herhangi birini kullanmadan önce tırnağı sabunlu suyla yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Temiz olmayan tırnağa her ne sürülürse tırnağın üstünde bulunan bakterilere uygun bir ortam yaratabilir sayende tırnak sağlığı bozulmaktadır. En basit tırnak koruyucu vazelindir onun yanı sıra birçok ticari şeklinde çözümler mevcut. Sürülebilecek en kötü şeylerse katran vb malzemeleridir.
Atın yüzü ve cinsel organların çevresi olan dikkatle yumuşak temizleme gereçlerle temizlik yapılmalıdır. Buna en uygun araç bir süngerdir. Doğal olarak atın poposun da kullanılan sünger, yüzü ve burun için kullanılan farklı olmak zorundadırlar.

devamı gelecek…

TAYFUN TAŞKIN

Ötekileştirme Psikolojisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.