Atlarda Tımar

0
Urfa Yazar ve at eğitmeni

ATLARDA TIMAR 

Atlarda Tımar Çalışan bir at terlemekte dir. Hava durumlarla değişken terden arındırma işlemi değişir. Sıcak havalarda suyla yıkamakta fayda var. Yıkamanın ardından ata yapışan su kolayca elle yukarıdan başlayarak tüylerin akış yönünde hareket ederek aşağıya doğru süzdürülür. Ardından havluyla hayvan kurutulur ve tamamen kuruluna dek yürütülür. Kış aylarında bu iş biraz daha zahmetli olur çünkü yıkama işi hastalanma riskinden iptal. Atı ilk önce havluyla ve samanla ovarak kurutmalısın ardından hafif bir at battaniyesi (İngilizce blanket) üzerine geçerek biraz daha yürütmeniz gerekir. Ardından tekrar havluyla kurutup tımar edilmesi gerekir. Kış aylarında müsabakalara katılanlardansınız atı kısmen tıraş etmekte fayda var. Tüyleri çaldıktan sonra elbette yerine uygun bir at battaniyesi almak zorundadır.
Atı yıkanırken sabun kullanımı tavsiye edilecek cins malzemelerden değildir. Sabun atın doğal hafif yağlı koruma tabakası çıkartmaktadır ve deri hastalıkları davet etmektedir. Birkaç haftada bir sabunla yıkandığında bir şey olmaz yinede emniyet açısından özel at yıkama sabunları veya bebek şampuan tavsiye edilmektedir. Yıkanırken ayaklardan başlayarak boynundan sağrısına doğru hareket edilir. Kulaklar atlar için kutsaldır ve kesinlikle oraya su kaçmasını istememektedirler. Bunu önlemek adına kulağın arkasına ellini dayandırmakta fayda var. Yüzü her zamanki gibi süngerle temizlenmektedir.

Tüm temizleme faaliyetlerinde rahat ve sakin hareketlerle iş yapmanız gerekir. At itiraz ederse bildiği bir şeyler var ve tam orada bırakmamız gerekir. Atlar sadece rahatsız olduklarında şikayet ederler ve üzerinde durma gibi bir saçmalık yaparsanız bu olay ancak kötüleşir. Özellikle genç atlarda yarında bir gün vardır. Unutmayın acele işe şeytana karışır ve işlediğiniz günahlar sadece siz çekmiyorsunuz. Çevrenizde herkes.

Attan ata hastalıkları yayılan bir numaralı unsur tımar takımıdır. Her atın takımı bireysel olmalıdır. Bireysel tımar aletleriniz yoksa her atın ardından bunları uygun bir dezenfektana yatırılmakta fayda var. En ucuzu askeri alanlarda kullanılan potasyum permanganattır. 1 kova suyla bir çay kaşığının ucu kadar malzeme katmak yeterlidir. Koyu mor rengindeki sıvı portakal rengine dönüşmeye başladığı anda tekrar yeni bir karışım hazırlamanız gerekir. Bireysel takımlar yinede en az iki haftada bir dezenfektan solüsyonun içinde yatırılmalıdır.

Tayfun TAŞKIN

Binicilik Antrenörü, hipoterapi antrenörü, at, binicilik, Şanlıurfa, Urfa

Ötekileştirme Psikolojisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.