Atlarda Tımar

0
Urfa Yazar ve at eğitmeni

ATLARDA TIMAR

Atlarda Tımar  atla uğraşan herkesin yapılması gereken en önemli şeydir. Nedenleri çok açık:

Güven ortamı sağlanır
Atın fiziki ve ruh sağlığı denetlenir
Teçhizatın kir üzerinde sürtünmesiyle oluşabilecek yaralar önlenir
Nalların sağlamlığı kontrol edilir
Temiz ve sağlık kontrolü yapılmış bir atta kavuşmaktayız
Binmeden önce yapılan tımarı hiçbir zaman başka birini bırakmamak tayım. Binecek atım ne alemde olduğunu bilmek istiyorum ve teçhizatın sağlam olmasını kontrol etmemi, hayatımı uzatan faktörlerdendir. Yinede tımarın bana göre en önemli etkeni güven ortamı sağlamasıdır.

Hiç elline sürülmemiş bir atı örnek alalım. Böyle bir atın ilk tımarı yapılırken fırçaları getirmeniz gerekmemektedir. Hayvan onlardan kaçacak ve itiraz edecektir. Bu bir ilişkinin en iyi başlangıç sayılmaz. En kolay yapılabilen şey hayvanın yaklaşmasını bekleyip yavaşça boyunu ve yelesini dokunmak ve elle kaşağılamak tır. İlk hamlede boyunu ve gövdenin ilk yarısı fazlasıyla yeterlidir. Ayakları okşayarak dokunmak ilk aşamalarda genelinde atın savunmak adına dizlere çökmek gibi tepkilere neden olur. Göğüs kafesten göbeğe doğru veya sağrına doğru benzer tepkilere neden olabilir. Bunlar son derece doğal tepkiler. At aynı tepkiler başka bir atta karşı göstermektedir. Tepkiye neden hareketi veya bölge ilk aşamalarda sakındığımız yerlerdir onlara at bizim zarar vermediğimiz anladığı anda nasıl olsa ulaşmaktayız. Genç atla her gün yarım saat ayırdığımız anda atın bunu anlayana kadar 2-3 hafta geçer.
Her yerine rahatça elleye bildiğimiz anda fırçaları yanında getirebiliriz. Fırçalar ve kaşağı kullanırken atın deri kalınlığı uygulayabildiğimiz baskı belirleyebilmektedir. Mesela İngiliz atların postası baya ince ve daha nazik davranmamız gerekir. Öbür yanda Haflingerlerin postası kalın ve genelinde utanmadan bastıra bastıra tımarı yapılabilir (Genç atlarda yinede denemeyin).
Attan bize yansıyan hareketleri genelinde doğal savunma hareketler ve sosyal anlamında atların birbirine yapılan tımar esnasında ortaya çıkan olaylarındandır. Mesela genç atlar oynarken birbirinin ön ayakları tutma çabasındalar. Harekete karşı savunma ise dize çökmek tir…

YENİ YAZIMIZ  BURADAN DEVAM EDECEK  BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN…

Ötekileştirme Psikolojisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.