Atlarla Terapi ve Atlarla Gelen Sağlık

2
Atlarla Terapi ve Terapötik Amaçlı at binme
Atlarla Terapi ve Atlarla Gelen Sağlık

Atlarla Terapi ve Atlarla Gelen Sağlık

Atlarla Terapi ve Atlarla Gelen Sağlık : At ve Binicilik becerilerinin fiziksel, psikolojik, sosyolojik, fizyolojik etkilerinden ayrıca faydalanılmaktadır.

Malum Atların üç boyutlu ritmik hareketleri Üstündeki binicilerin kaslarını harekete geçirir ve binici içgüdüsel olarak denge kurmaya çalışmaya adapte eder.

Bu durumdan dolayı  vücudun çeşitli noktalarında ki kaslar da çalışmaya başlar ve bizim işimizi bir nebze kolaylaştırır.

Normalde bizim istesek de yapamayacaklarımızı at doğallığı içinde bizlere yaptırır.

Atla  İlgili etkinliklere gelince fiziksel, zihinsel ve psikolojik uyumsuzluklar yaşayan engelliler için psikososyal, duyuşsal, davranışsal gelişim ve fiziksel amacı taşımakla beraber engellilerin Seçtiği  Bu sporda becerilerinin geliştirilmesi ne de ayrıca olanak sağlar.

Muhteşem varlık Atlar bu amaçlara ulaşması konusunda kuvvetli bir motivasyon sağlayıcısıdır.

Atlarla Terapi Ve Sağlık

Atlarla Terapi : Atın çok yönlü hareketi sayesinde kas ve gelişme hastalıkları, omurilik yaralanmaları,  Down sendromu, otizm, spastik  gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Ve dahası terapi gören binici tedaviyi oyun gibi algılamaktadır.Buda binicinin sıkılmasına ve bu eğitici oyundan uzaklaşmasına engel olmaktadır.

Atlarla temasta gergin kas gruplarının atın vücut ısı ile gevşediği ve Atın ileri geri gitmesi, durması ve yön değiştirmesi ile de sinir sisteminin uyarılarak duruş bozukluğunuzun azaldığı, hareketler ile dolaşımında  hızlandığı, Kasılmaların azalması,Bir o kadar kişinin kendine güven duyması, insan dışı bir canlı ile bir şeyler paylaşma, onu kontrol edebilmesi gibi bir çok etki sağlamaktadır.

Bu bireyler bu ayrıcalıklı tecrübeyi muhakkak yaşamalıdır ki bu onların ulaşamayacağı bir şey olmamalıdır.Ayrıca bu hakkı onlara sosyal devlet vermeli bence.

Atlarla Gelen Sağlık Terapötik Amaçlı at binme:

psikolojik, duygusal, zihinsel ve sosyal alanlarda özel ihtiyaçları olan bireylere uygulanan at destekli bir çalışmadır.

Ama bu aktivitede konuyla ilgili bilgili olan bir profesyonel antrenör tercihinde önemlidir.

Bu aktivite çerçevesinde, diğer bir canlı ile kurulan ilişki ve ortaya çıkan özel bağ, Terapi yani tedavi amacı olarak kullanılır.

Atları Anlamak ve kontrol etmek için gerekli olan disiplin sorumluluk duygusunu etkiler ve binici de görev konsantrasyonunu artırdığı gözlenmektedir.

Görev bilinci kolay elde edilen bir özellik olmasa da  ama bu durumu atlarımızla kolaylıkla sağlıyoruz.

Bağımsız olarak ata binmek ile bağlantılı olan özgürlük, binicinin kendisine güven ve saygısının artmasına hizmet eder ve binicinin öz güveni artırır.

At ileri geri, yukarı aşağı, ve yanlara doğru ritmik hareketleri binicinin sinir sistemini harekete geçirir , Kişinin dilini daha iyi kullanmasını sağlar, planlama ve hareket kabiliyetini geliştirmektedir.

Düzgün bir vücut duruşu kazandırmaktadır.  At bakımını Öğrenir, Hayvan ve doğa sevgisini aşılar.

Türkiye binicilik federasyonu Şanlıurfa il temsilcisi

Tayfun Taşkın 05356056686

Atlarla Engelleri Aşıyoruz

Atlarla Spor

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.