Balkan Deryası

0
83
Balkan Deryası,Balkanlardan Haber
Balkan Deryası

Balkan aslında bir derya.  Kumları insan kokan. Balkan aslında hülya. Gerçeği kıskandıran.

Bereketli toprağı, türlü türlü kuşu var. Meriç’i ve Tuna’sı , baldan tatlı suyu var.

Sanki cennetten köşe Bosna- Hersek’te Mostar. Kosova’ da türküler söylüyor arkadaşlar.

Evet, belki yaralı. Belki de kırgın biraz. Zira insan kanıyla boyandı dağ, taş, toprak.

Mazisinde koca bir Devlet-i Osman yatar. Gelecek nesillere parıldıyor yıldızlar. Nice cenk geldi geçti bu rengarenk toprakta. Şehit oldu Muradlar Kosova ovasında.

Şimdi aynı şerefle bakıyoruz ufuğa. Yüzyıllar geçse bile duruyoruz ayakta. Bizi silmek aşkıyla bilense de bıçaklar. Kaderin sillesini yerler elbet ahmaklar. Ne Türk, Arnavut, Boşnak ne Makedon gencini, boynunda tasmasıyla korkutamaz nadanlar. Çetnikte varsa bomba bizde de vardır iman. Bu kavga böyle gelmiş böyle geçmez zamanlar.

Daha dün oynuyordu tarlalar da çocuklar. Sonradan ne oldu ise gafilleşti gavurlar. Saraybosna’ da her gün patlıyordu bombalar. Tiran’a ağlıyordu kucakta yavrucaklar. Ellerinde kamayla sardı etrafı Sırplar. Huyudur haspaların tilkiyle yol alırlar.

Kuzey rüzgarlarıyla kine geldi komşular. Kızılın yalanıyla ayrı düştü evlatlar. Kara  deryalar gibi dalgalandı feryatlar. Nice servere yandı ak saçlı ihtiyarlar. Yıkıldı evlerimiz. Yakıldı nice tarla. Çalındı tüm eşyalar. Kırıldı mezarlar da. Aldı elbet vahşetten nasibini ağaçlar. Yükselen alevlerle sivrilip, karardılar. Gökte uçan kuşların kanadında ümit var. Derdi nene- dedeler, avundu Müslümanlar.

Yıkıldı hatta bir gün mavi yoldaki köprü. Kıskandılar galiba tarihi köprümüzü. İslam yazılarıyla süslü nice kitaplar. Bir yerlerde toplandı, hunharca yakıldılar. Camimizi yıkarken göz dönmüş çakallar. Bizim evladlarımız Kiliseyi korudular. Duvarlara yazıldı bin türlü sloganlar. Katliamı görünce kurudu tüm yapraklar.

Bin yıl geçse üstünden unutmayız biz asla. Yapılan zulümleri  silah, bıçak, sopayla. Mosmor olan bebekler yağmurlarla öldüler. Kandan dereler aktı. Soldu tek tek çiçekler. Uzuvlar parçalandı kurtlar dahi dadandı. Evladını kaybeden nice genç kız delirdi. Tecavüze uğrayan dullar bir bir devrildi.

Serebrenitsa namında tertemiz bir yer vardı . İnsanlığa güvenip doluştu tüm insanlar. Yüzümüze gülmüştü bizi kandıranlar. Etleri kemiklerden sıyırdı orda düşmanlar.

Nice at, kedi, köpek öldü Sırp’ın elinde. Bir gün geldi leşleri yediler vahşice. Bir kuru ekmek yokken bizim avucumuzda. Çetnik komutanları şişmanladı zamanla.

Her gün yeni bir örgüt kurdu Hristyanlar. Bunca zalime ancak göz yumardı dünyalar.

Vuruştuk arslan gibi. Ve aştık nice dağlar. Büyüdü gönüllerde nice ulu çınarlar. Şehitler ve Gaziler dahi Bilge Krallar; yazdı destanımızı, dile geldi mısralar.

( Göz yaşı yüklü bu mensur şiir tüm Balkanlı Müslümanlara ithaf olunur.)

MUHAMMET BARAN ASLAN

Gavur İsveç’in İslamilik Endeksi

Medeniyetlerin Yükselişi Çöküş Nedenleri ve Sünnetullah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.