Başarının Sırrı

2
Başarının Sırrı

Başarının Sırrı

Ben size başarılı olmak için çok çalışın diye bir şey asla demeyeceğim  şunlardan bahsedeceğim;

İnsanın başarılı olmasının ilk şartı, “Ben bunu yapmak istiyorum,” diyebilmesidir. “İstek” olmadan, ne öğrenci dersini çalışır, ne futbolcu futbolunu oynar, ne şirket elemanı verimli çalışır.

Bizim yanlışımız, bunun yerine “zorlama”yı, “şartlandırma”yı, “kandırma”yı koymamızdır. Bir kişiyi karşınıza alıp,”Bunu yapmak zorundasın” derseniz, o kişi dediğinizi yapar, ama istek duymaz. Eğitim sistemimizde, çalışma hayatımız bunu için bu kadar zorlanıyoruz.

Başarılı olmanın, önemli bir şartı “kişinin kendi durumunu değerlendirebilmesi”dir. Kendi durumunu değerlendiremeyen kişi, ne istemesini anlayabilir, ne de yaptığı şeyi kavrayabilir, ne de yapabilme gücünü ölçebilir.

Bu durumda onu hep başka birisinin değerlendirmesi gerekir ama bu durumda kendisini üzer ve öz güven eksikliği kazandırır . Kişilik gelişimi eksik, sorumluluk alamayan kişiler “kendilerini değerlendiremezler”.

Olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyorum…

Çocuk istismarı ve Çocuğa tecavüz olaylarına Birileri dur demeli

Önceki İçerikGönül Kardeşliği
Sonraki İçerikGözlük Takmak
Ben 5 mayisda doğdum. Boğa burcuyum.Matematiği çok seven,gabiş hoca'nın öğrencisi olduğum için gurur duyan,gelecekte polis olmayı dileyen,hedefleri basarmak için çaba gösteren biriyimdir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.