Benim Babam

2
174
Bu adam Benim Babam

Dost Canlısı Benim Babam

Kocaman kalbinde sevgi ve merhametten başka bir şeye yer olmayan,dünyanın en cömert ,en fedakar,en şefkatli erkekleri; babalarımız. RABBİMİZ in  belki de biz gençlere ,çocuklara verdiği en somut koruyucuydu onlar. Hepimizin ihtiyacı vardır ; esirgenmeyen sevgiye ,bunu bize doruklarına kadar yaşattı onlar ,Varlığıyla bile yürek burkan insanlardır .Hafif başımız önümüze eğildiğinde sırtımızda hissettiğimiz o el onlarındı.Hayata gözlerimizi ilk açtığımızda onların avuçlarında idik, İlk adımımızda onlar vardı ,onlar hep yanımızdaydı .Bugün kazandığımız ,başardığımız ,elde ettiğimiz ve gururlandığımız ne varsa her şeyde onların büyük emeği var .Aslında en çok teşekkürü hakkeden ,bazen dert ortağı,bazen dost bazen sırdaş olan babalardır.Onlar en nadirdir.Bu sorumluluğu hissede bilenlerdir .

Hani bazen soruya babalarımız ; “ne kadar sevmiyorsun beni? ” diye .İşte kollarımızı kırarcasına açsak ta anlatamayız o sevgiyi .Bazı babalar da vardır ;mesafelidir çocuklarıyla bu da yapısı gereği olsa ,işte en çok onlar hak etmiştir  sevgiyi .Çünkü bize hissettirmeden vardırlar Günümüz bilmez ,eskiden saygı en önemliydi ,çoğumuz babamızın yanında ayağımızı uzatamazdık. Keşke hala öyle olsa demiyorum değil.Ama şöyle bir gerçekte var ki günümüz çocukları ,gençleri çok sıkıntılı ,hedefleri ve  amaçları belli değil onların aklı karışık ve en büyük destekçileri babaları .Bu yüzden dert ortağımızdır onlar. İyi veya kötü yaptığımız hatalarda bir an olsun desteklerini esirgemezler. Hep derler ki;”ne olursa olsun doğruyu söylersen yanındayım hep”.

Hatırladım da ;

Zaman ne de su gibi geçiyor değil mi ?Daha geçen bayram bizimle mezar ziyaretine geldiğinde dalga geçip bana da yer ayırsınlar demiştin .Şimdi yerindesin.

Küçükken bir elimden sen bir elimden annem tutardınız uçtu uçtu yapardık,seninle birlikte maç izlerdim,sırf sen tutuyorsun diye aynı takımı tutmuştum .Birde seni bizden her sabah erkenden alan kamusal kıskaçlar vardı ,akşamda posası çıkmış halde geri gönderirdi.Onca emek ,onca yorgunluk onca fazla mesai benim içindi değil mi?Ülkenin tarihi gibiydi hayatın borç ödemekle başladı,hep taksit taksit yaşadın .Çekilen eziyetin tek tesellisi bendim muhtemelen “yavrum okuyacak adam olacak ,benim çektiklerimi çekmeyecek “.Bütün bir kuşak bunun için katlanmadı mı o kahra ? .

Hayatta bizi en çok seven iki kişiden biri ,babalarımızın gözyaşları çok nadir akar.Kızını gelin eden ya da oğlunu askere gönderen babanın gözlerinde gördüğümüz ıslaklık bizi de duygusal yapıyordu.Arkamızdan vara yoga ağlayan annelerimizden çok,babalarımızın titrek elleri ,konuşan bakışları ,nemli gözleri kalır aramızda .Daha çok içimiz  ağlayan bir baba gördüğümüzde .Ve bir baba daime en uzağa bakar.Dalar gider çoğu zaman .Neyi düşündüğünü sorduğumuzda susar ya da tahmin etmemizi bekler .

Ve son olarak tüm emekçi, kalbi temiz ,gönlü temiz ,en içten duygularımla saygı ve sevgilerimi iletip ellerinden öpüyorum.

Hepimizin aslında söylemek istediği ama söyleyemediği çok şey vardır.Dağlara, taşlara haykırmak istediği şu anda bana bu şans elimde olduğu için çok teşekkür ediyorum.

Milletin Vekili Mi Bunlar

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.