Binicilik eğitimi ile otizm tedavisi

0
Binicilik eğitimi otizm tedavisi uygularken At ve donanımı nasıl olmalı:
Binicilik eğitimi ile otizm tedavisi

Binicilik eğitimi sayesinde otizm tedavisi yapılır mı? Sizce…

Otizim ilgili rahatsızlıklar; HEGB, Asperges sendromu, frajil X, Rhett sendromu.Hastalık önemli olduğu kadar Binicilik eğitimi ile otizm tedavisi mümkündür.

Otizmin belirtileri:

beynin işlevselliğini etkileyen nörolojik bozukluk. Ekseriya vestibüler sistemde çeşitli seviyelerde rol oynar.Kişi kendi ile ilgilidir, çevresi ile ilgilenmez.

İlişki kurmaya bilir, sosyal etkileşim de Gecikebilir veya etkileşim kurmaya bilir. Normal fiziksel gelişim ve IQ gösterebilir ancak kendisini  İfade etmekte zorlanır.

Konuşmaları tekrarlayabilir (ekolali), kör veya sağır muş gibi gözükebilir. Zihinsel geriliği varmış gibi gözükse de çok zekidir.  Bilgileri unutmazlar. Bazen ayak uçlarında yürür. Aşırı duyarlı, dokunsal olarak savunmacı olabilir.

Bir eyleme takılıp kalabilir. Ekseriya kendilerine zarar veren hareketler yaparlar.

otizm tedavisi Eğitiminde dikkat edilecek noktalar :

Derste sürekli hareket olmasını,  boş zamanın mümkün olduğu kadar az olmasını sağlayın. Ortamın mümkün olduğu kadar sakin, sessiz ve düzenli olmasını sağlayın ama sürekli olarak uyarı sağlayın.

Sıkılmasını önlemek stresini en az da indirmek için derslerin canlı ve eğlenceli olmasını sağlayın.  Her seferinde bir adım olacak şekilde, basit talimatlar verin.

Uzun süreli öğrenme için tekrar esastır. Beklenen davranış düzenleri yarattın. Kişiye yavaşça yaklaşın ve talepte bulunmayın. Başarılı olabileceği bir şeyle başlayın, yenilikleri yavaşça işe katın.

Etkileşime zorlamayın ama göz temasını korumaya çalışın. Bol bol öyküyle başarıları vurgulayın. İşlevsellik her saat değişkenlik gösterebilir. Antrenör sabırlı, besleyici, sakin olmalıdır.

Ekseriya vestibüler sistem de çeşitli seviyelerde rol oynar.  Kendine zarar veren davranışlara tolerans göstermeyin.

Atların yakınında korku / güvenlik hisleri duymazlar –  Her zaman ve özellikle binişte/ inişte yakından desteklenmeleri gerekebilir.

Ani hareketler eğer tehlikeli veya saldırgan davranışlar kontrol edilemiyorsa tedavi amaçlı binicilik kontrendike olabilir.

Binicilik eğitimi otizm tedavisi uygularken At ve donanımı nasıl olmalı:

At sakin ve toleranslı olmalı. Muhtemelen ortamı daha iyi fark etmelerini sağlamak için elimizdeki en yüksek at.

Dikkati korumak için ortalama ile canlı bir yürüyüş. Gelişimsel Üzengili eyer veya Halkalı ya da halkasız eyer keçesi kullanılabilir.

Güvenlik için iki yan yürüyücü gerekebilir. Gönüllülerin davranışsal sorun ihtimali konusunda bilgilendirmemiz gerekir.

Türkiye binicilik federasyonu Şanlıurfa il temsilcisi Tayfun TAŞKIN

Hacamat Nedir Hacamat Nasıl Yapılır Hacamatın faydaları

Ülkemizde Binicilik Eğitimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.