Bir Başka Açıdan Mevlid Kandili

9
365
Mevlid Kandili Mevlid ve Mevlidi Nebevi
Bir Başka Açıdan Mevlid Kandili

Bir Başka Açıdan Mevlid Kandili

Mevlid Kandili münasebetiyle peygamber efendimizi hatırlama ifadesi,Müslümanın ağzına yakışmayan bir cümledir.

Çünkü sadece belli günlerde hatırlanan bir tarihi şahsiyet,doğum gününde ölmüştür zaten.

Evet bir peygamber ne zaman ölür. Ve biz ölüm derken  ne anlarız. Kuran’da ”Allah yolunda canını verenlere ölü demeyin,aksine onlar yaşıyorlar,fakat siz anlayamazsınız.’’derken  yaşamak ve ölümden ne kastediliyor?

Rabbimizin literatüründe ölüm ve yaşam nedir?

Bir Peygamber,fiziki varlığı ortadan kaldırılarak öldürülmez gerçekte.Peygamberin mesajı ,örnekliği ortadan kaldırıldığında asıl o zaman ölmüş/öldürülmüş sayılır.

Hiç bir peygamber ,fiziki varlığına hücum edildiğinde endişelenmemiştir.Getirdikleri ilahi mesaj ve örnekleri tehlikeye girince kaygılanmışlardır.

İşte İbrahim as…Nemrut tarafından ateşe atılırken meleklerin yardımını dahi reddediyor, ölüm umurunda bile değil. Ne zaman Mesajı/Risaleti  tehlikeye girer,işte o zaman yurdunu ailesini bırakıp,hicret eder.

İşte Salih peygamber…gece suikast planları kuruluyor.Yalnız mesajı gündemde durdukça,toplumu etkileye bildikçe ölüme meydan okuyor.

Ve Muhammed (as)… 13 yıllık Mekke döneminde gördüğü hakaretin,işkencenin haddi hesabı yok.

Deve işkembesi üzerine atılır, Mekke eşrafının gözleri önünde atkı ile boğulmaya çalışılır.Ebubekir (ra) yetişemezse kimse kurtaramayacak mel’un Ukbe bin Ebi Muayt’ın elinden.

Ama O sabır elbisesi  giymiş,gam çekmemekte .Yeter ki mesajı yankılansın Mekke semalarında.Ne zaman ki mesajı tehlikeye girer,güvenilir liman olacak yeni bir vatan arayışına girer…Taife gider.

Sizce Taif çocuklarının taşladığı Muhammed as,Medine’de neden sevgi ile,ilahiler ile,def ile karşılanır? Aradaki fark nedir? Peygamber aynı peygamber, çocuklar aynı yaş grubundaki masum çocuklar.

Aradaki tek fark,gideceği Taif’e kendisinden önce oraya iman taşıyacak Musab bin Umeyr gibi bir öğretmen gönderilmemesi.

Musablarımız var mı? Neredeler?

Muhammed (as) şehrimize şimdi teşrif ederse,bizim çocuklar ne yapacaklar?

Aaaa!!!  Peygamberimiz Arap mıydı? Hiç bilmiyordum, keşke Türk olsaydı diyecekler belki.

Sevdikleri bir sporcudan, hayran oldukları bir film karakteri kadar coşku ile karşılamayacaklar belki de.

Her gün dinledikleri, odalarına fotoğraflarını astıkları,aşk ile seyrettikleri bir şarkıcının konserine gittikleri gibi sevgi ile karşılamayacaklar belki de.

Önemli olan Peygamberin Hayatımıza Doğmasıdır

Şehirlerimiz hangisini temsil etmektedir.Peygamberlerini taşlayan Taif mi?

Şehir dışında beklerken Onu,çocukların,dilinde şiiler,Eziler;gönüllerinde iman, aşk olan Medine mi?

Bir ay doğdu üzerimize veda tepelerinden…

Mevlid Kandilinin İslamda olup olmadığına, bid’at olup olmadığına değil ,bu vesile ile toplumun gündemine peygamberin mesajını ve örnekliğini nasıl sunabiliriz,ona bakmalıyız.

Evet peygamberin doğum gününü kutlarken,acaba O ne zaman doğdu hayatımıza ,şehrimize?

Peygamberin doğduğu güne yani Mevlidi Nebeviye bir de bu açıdan bakalım…

Şeytanın Tuzakları

Peygambere Mektup

9 YORUMLAR

  1. Kahraman denilince çocukların aklına Spider Man geliyor. Kahraman dendiğinde çocukların aklına Halid bin Velid’lerin Musab bin Umeyr’lerin geldiği günleri görmek dileğiyle. Site de yazmaya başlamışsınız. Rabbim muvaffak etsin.

  2. Bu mübarek kutlu günün tüm hayatımızı aydınlatmasının yanında yazılarınla yüreğimize dokunman çok iyi geliyor yüreğine kalemine sağlık.hayırlı kandiller

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.