Bir Milletin varoluş mücadelesi Çanakkale Destanı

1
Çanakkale Destanı ve Çanakkale Savaşının sonuçları
Bir Milletin varoluş mücadelesi Çanakkale Destanı

Bir Milletin varoluş mücadelesi Çanakkale Destanı

Çanakkale Destanı, Osmanlı Devleti ile İngiltere, Fransa ve Rusya’dan oluşan İtilaf Devletleri arasında 1915’te Gelibolu Yarımadasında yapılan, tarihin en kanlı cephe savaşlarının yaşandığı deniz, kara ve kısmen hava savaşlarıdır.

Üçlü İtilafın, Osmanlı’nın başkenti olan İstanbul’u alarak boğazların hakimiyetini ele geçirmek, Çarlık Rusya’ya yardım etmek için güvenli bir yol açmak ve Osmanlıyı yenerek Almanya’nın bir müttefikini böylece savaş dışı bırakmak istemeleri, İngiltere’nin ise özellikle Hindistan’a kadar giden sömürge yollarının güvenliğini sağlamak istemesi savaşın başlıca sebepleri olarak sayılabilir.

Çanakkale Destanı, Deniz ve Kara Savaşları olarak iki bölümde incelenebilir:
İngilizlerin, Gelibolu Yarımadasını güçlü bir itilaf donanmasıyla geçerek Osmanlı’nın başkenti İstanbul’u ele geçirmeyi ön gören planı hayata geçirmesiyle Deniz Savaşları başladı.

İtilaf Devletlerinin bu güçlü donanması, 1915 şubatında saldırıya geçti. Burada Cevat Paşa emrindeki Osmanlı tabyaları başarılı bir savunma yaptılar. İtilaf Devletlerinin donanması ara verdikleri saldırılarına 18 Martta tekrar başladı.

Ancak Nusret Mayın Gemisinin Çanakkale Boğazı’na yerleştirdiği mayınların İtilaf donanmasına ağır kayıplar verdirmesi, Osmanlı tabyalarının isabetli atışları ve özellikle İngilizlerin Ocean adlı zırhlısının, Seyit Onbaşı tarafından batırılması ile müttefik donanması daha fazla dayanamayarak  çekilmek zorunda kaldı.

Bir Milletin varoluş mücadelesi Çanakkale Zaferi

Böylece Çanakkale Savaşlarının Deniz Harekatı, itilaf Devletleri açısından hezimetle sonuçlandı.

İtilaf Devletlerinin denizdeki bu başarısızlığı üzerine Çanakkale Savaşlarının en kanlı bölümü olan kara harekatı başladı.(25 Nisan 1915-9 Ocak 1916)

Bu arada Osmanlı Devleti 18 Mart 1915 tarihinde kazandığı büyük deniz zaferinden sonra kara harekatına karşı hazırlık bağlamında 5. Orduyu kurdu. Bu ordunun başına Alman General Liman Von Sanders atandı.

Anzak birliklerinin görev aldığı Arıburnu düşman çıkarması hızla ilerlerken Yarbay Şefik Bey, bu çıkarmaya karşı hareket emrini geç de olsa alarak harekete geçti.

Burada gizlice ilerleyen Türk askeri, kirli çamaşırlarını çıkarıp temiz çamaşırlarını giymek suretiyle şahadet için hazırlık yapmıştır.

Bölgede bulunan 27. Alay, Anzak birliklerini durdurmayı başarmış, bütün gün süren çatışmalar neticesinde Anzak birlikleri geri çekilmek zorunda bırakılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal taarruza gece de devam ederek düşmanı tamamıyla yenmeyi düşünmüş ise de 27 ve 57. Alaylar birkaç mevzi dışında kayda değer bir başarı elde edememiştir.

Çok kanlı çatışmaların geçtiği ve İtilaf Devletlerinin asıl kuvvetlerinin bulunduğu Seddülbahir cephesinde, Türk ordusu düşman çıkarmasını durdurmayı başardı.

Bu savaşın sonuçları,  I. Dünya Savaşının akıbeti açısından son derce önem arz eder. Fakat asıl önemli olan Çanakkale Savaşlarının Türk Tarihi’ne altın harflerle yazılan büyük bir zafer olarak geçmesidir.

Çanakkale Savaşının sonuçlarını şöyle özetleyebiliriz:

Bir kere I. Dünya Savaşının planlanandan daha çok uzamasına neden olmuştur.

İkincisi yenilmez olarak addedilen İngilizler ve müttefiklerinin ağır bir yenilgi almasıyla dünya kamuoyunda İngilizlere duyulan güven temelinden sarsılmıştır.

Üçüncüsü Rusya’da Bolşevik İhtilalinin başlamasında etkili olmuştur. Yardım alamayan Rusya’da Çarlık rejimi yıkılacak ve yeni Rus yönetimi (SSCB) Brest Litowsk Antlaşması ile I. Dünya Savaşından çekilecektir.

Dördüncüsü yedi cephede yedi düvelle savaşmak durumunda kalan Osmanlı Devletinin I. Dünya Savaşında galip geldiği tek cephe Çanakkale Cephesidir.

Beşincisi bu zaferden sonra Bulgaristan İttifak Devletlerinin safında savaşa katılmıştır. Böylece Osmanlı Devleti ile Almanya arasında kara bağlantısı sağlanmıştır.

Nihayet takriben 253 bin şehit verdiğimiz bu zafer Gazi Mustafa Kemal’in tanınmasını sağlamıştır.

Çanakkale Zaferinin 103. Yılı dolayısıyla, dönmeyi düşünmeden bu savaşa katılıp kahramanca savaşarak gözlerini bile kırpmadan canlarını feda eden Çanakkale’de verdiğimiz Şehitlerimiz başta olmak üzere

Bu toprakları tarih boyunca adeta kanlarıyla yoğurup bizler için vatan haline getiren tüm şühedamızı

Bu arada Fırat Kalkanı ve yine yedi düvele karşı başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında verdiğimiz şehitlerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyor, onların aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

Ruhlarınız şad, mekanları cennet olsun. Sizleri unutmadık, unutmayacağız ve asla unutturamazlar..!

Çanakkale Gezisi

Cennet Vatan

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.