Çayın Faydaları

5

Siyah Çayın  Faydaları

Yeterli ve sıhhatli beslenildiğinde kara çay kullanımının tanınanın aksine yararlı bulunduğunu bildiren İstanbul  Üniversitesi Beslenme ve Diyetik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülcan Arusoğlu, “Antioksidan ögeleri yönünden baktığımızda lüzum yeşil çay lüzum kara çay ve de   beyaz çay arasında fark yok” dedi.

”öncelikle Zihinsel performansı artırıyor”

Siyah çayın amacıyla tespit edilen bir maddenin verdiği maddenin bir oran kafeinle beraber tüketildiğinde zihinsel performansı çoğaltıcı yönde tesir gözler önüne serdiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gülcan Arusoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti:”Günde en az  3-4 bardak içilen çay zihinsel performansı artırıyor.

Yani zinde olma, odaklanma, algıda  seçicilik, canlılık gibi tesirler söz hususu. Çay şuursuz tüketildiğinde ise kabul edilen bu avantajlar elde edilemiyor. Kalp damar hastalıklarında ve bir grup felçlerde günde 2-3 bardak çay içmenin bu tehlikeleri azalttığı hakkında çoğu çalışma vardır dedi.”

ayırıca Suya seçenek olarak siyah çay

Siyah çayın doğru kullanımı hususu ile alakalı ikazlarda tespit edilen Yrd. Doç. Dr. Arusoğlu, “Çay olası olası oldukça yemeklerden sonra tüketilmelidir. Yemekle beraber tüketilmesini ise tavsiye etmiyoruz. Günlük beslenmemiz sıhhatli ve düzenliyse çay; sudan sonra, su ihtiyacının tamamlanmasında iyi bir seçenek olabilir. Bilinçsiz içildiğinde ise kansızlık ve gerginlik gibi istenmeyen sebeplere maruz bırakabilir. Esasında çay günlük toplam sıvı alımı amacıyla ek olarak oldukça mühim bir katkıdır. Mümkünse çayın öğünler arasında tüketilmesini öneriyoruz. Yemek yerken tüketilmemelidir. Genellikle gebe ve bebeklerini emziren kadınların çok sık çay içmemesi lazım olur…

Dostlar

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.