Çocuk Eğitimi

2
Çocuk Eğitimi Çocuk Psikolojisi
Çocuk Eğitimi

Çocuk Eğitimi Çocuk Nasıl Eğitilir Çocuk Psikolojisi

Çocuğun gelişiminde de; eğitim ile biçimlenmesinin ilk dersini malum anne ve babasından  bilhassa annesinden alır. Büyüdükçe ve yetişkin oldukça  aldığı eğitim ve terbiye kazandığı bilgi ve yetenek, duygu, düşünce ve hareketlerinde de yönlendirici kişisel yetenek  kazandırıcı olur. Yıllar geçtikçe, günler geliştikçe öğrendiklerini birikime çevirir. Deneyler  kazanır. Yaşamına yön vermeyi basitleştirir. Ebeveynin sayesinde yaşamın, ömrün emanet bulunduğunu, çocukluk devresinin de  geçeceğini, gençlik çağının mühim bulunduğunu idrak eder. Dünya’ya geliş amacını  öğrenmek amacıyla kişisel yetinin gelişimi ile sorumluluk  devir alır. Çocuktaki; itimat kazanımı, irade ve düşünce beyan etme ben yaparım, yapa bilirim fikrinin oluşması gençlik devresinin ilk aşamasıdır. Yaşamında yeni bir sayfanın açılışı ve yeni bir basamağa tırmanıştır artık

Çocuk Psikolojisi ikazlar, azarlamalar la, kulağının çekilmesiyle değil; gözünün gördüğü ile terbiye olur, ve de dersini  alır; tahlil yapılabilir. Kuşlara yem veren anne ile taş atan annenin eğittiği çocuk  da bir olmaz. Onların gençlik psikolojileri, etrafa duyarlılıkları kuşkusuz ki; değişiktir ve değişik olacaktır.

Daha da  hazini ve hüzünlü olanı çocuksuz yuvadır. Bu evde sevginin ısısı bile hissedilmez, çöl gibidir. Kum fırtınaları sayısınca devamlı etrafının fitne iftira ve dedikodu oklarına maruz kalır. Aile kişilerini huzursuz ve rahatsız eder. Bu evdeki soğukluk ve fırtınalar dünya’ya gözünü açan bebek ile diner ve son bulur. Yüzler gülmeye, umutlar biçimlenmeye, hayaller tatlılaşma ya  başlar. Eşlere itimat gelir, yaşama bağlanma kuvvetlenir.

Anne ve Babanın  emanet verdiği çocuğun baş belası olarak değerlendirilmesine ne demeli; Yılan yavrularını zehirlemez iken, aç kurtlar yavrularına hizmetçi olurken, kuşlar; yavrularını yuvalarında beslerken çocuğunu sokağa atan, bebeğini boğan, sinirli ayrıca buyruk ya da yağ ile dağlayan, körpe vücutlarında  sigara söndüren anne ve babaların hayvanlardan alacakları çok dersler de bulunmaktadır. Bu şiddet sahibi olan aileler de çocuk psikolojisine ağır vuruşlar iner, çocuk etrafından, ailesinden kopar, gençlik devresi kin ve nefrette dönüşür, suç makinesi olup meydana çıkar. Pedağojik  eksperleri devasız, toplum mühendisleri çözümsüz kalır.

Annesini, babasını öldüren, uyuşturucu komasına giren, sokakları yaşanmaz duruma getiren bu gençlere de ayrıca kim yol gösterebilir. Kim dur diyebilir?

Çocuğun yetişmesinde vakit, eğitim ögelerini gelişim prosesinin takibini, aile bölgesini iyi analiz etmek gerekir. Çevrenin, yayın organlarının ve etkileşim vasıtalarının zehirleyici virüslerini engelleyici, engelleyici ve koruyucu önlemleri saatinde alabilmek kuraldır. Zaman aşımı sorunların onarımını zorlaştırabilir.

Ayrıca Çocuğun beslenmesi de, yeyip ve içmesi de eğitimi kadar mühimdir. Çocuk korkusunu şiddetten fazlaca, sevgi ve şefkatin kaybından olacağından çekinmelidir.

Çocuk babasını da ceza veren, şiddet uygulayan biri olarak algılamamalıdır. Daha ziyade sorunlarını  çözen, sorunlarına yardımcı olan, zorlandığında elinden tutan olarak görmelidir.

Evde; annesini sırdaş ve derdini paylaşan olarak bulmalıdır ki, Bu halde çocuk mutluluğu ve huzuru eve sığınmakta bulacaktır.

Bir sonraki makale de  görüşmek üzere Allah’a emanet  olun…

Gavur İsveç’in İslamilik Endeksi

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.