Cumhuriyetin Anlamı

2
142
Yönetim şekilleri,Cumhuriyet
Cumhuriyet Yönetimi

Cumhuriyetin Anlamı Cumhuriyet Yönetimi

BU DEVİRDE BELİRLİ KİŞİLERİN BABADAN DEVRALDIĞI MEVKİYİ BAŞKASINA KAPTIRMADAN HALEN O MEVKİDE BULUNMASI NASIL İZAH EDİLEBİLİR?

Orta Asya’da Kurulan Eski Türk Devletlerinde, devlet yönetiminde “KUT” anlayışı vardır. Bu anlayışa göre Devleti yönetme (Egemenlik / Hakimiyet) hakkı, “Gök tanrı” tarafından sadece Oğuz Türklerine verilmiştir. Dolayısıyla diğer Türk boyları, bu inancın bir gereği olarak Oğuzlara itaat etmek zorundadır.
Bu anlayış, Anadolu’da kurulan ilk Türk Beylikleri/Devletleri, İlk Müslüman Türk Devletleri, Selçuklu ve Osmanlı Devletleri dönemlerinde de geçerli olmak üzere binlerce yıl sürer.
Devleti yönetme hak ve yetkisi, bir milletin yada toplumun kendi geleceğini kendisinin belirlemesi anlamına gelen egemenlik yada hakimiyet, Cumhuriyetimizin İlan edilmesi ile birlikte, bu hak ve yetkinin asıl sahibi olduğu halde aslında elinden alınmış olan millete nihayet iade edilmiş olur.
Ancak Cumhuriyetimiz 94 yaşında olmasına, Cumhuriyet Yönetimi seçme hakkı gibi SEÇİLME HAKKI da anayasal güvence altında bulunmasına rağmen, yurdumuzun bazı yerlerinde özellikle yöremizde, herhangi bir STK Başkanlığı yada yerel yönetimler için aday adaylık gibi seçilme hakkı kapsamında değerlendirilebilecek bazı temel haklar, günümüzde ne yazık ki halen belli bazı aile, sosyal sınıf yada zümrenin tekelinde imiş gibi bir durum arz etmektedir. Nitekim sıradan vatandaşların bu gibi görevlere talip olduğunu dile getirmesi bile yadırganmaktadır.
Oysa bu durum, halkın kendi kendisini yönetmesi ilkesine dayalı olan Cumhuriyet rejimi ile bağdaşmamaktadır.
Yukarıda anılan yönetim biçiminin literatürdeki adı, Cumhuriyet değil; hakimiyet hakkının sadece belli bir grup, sınıf, zümre veya aileye verildiği OLİGARŞİ’dir.
Dolayısıyla Anayasamızın 10. Maddesi ile eşitliği güvence altına alınan tüm halkımızın anayasal güvence altında bulunan diğer tüm temel hak ve özgürlükler gibi seçme ve SEÇİLME hakkı da Anayasamızın 67. Maddesi ile güvenceye kavuşturulmuş olup bu hak, tüm vatandaşlarımızın temel hakkı ve aynı zamanda bir vatandaşlık görevidir.
Bu itibarla dernek, sendika, vakıf gibi Sivil Toplum Kuruluşları ile Muhtarlık, Belediye Başkanlığı veya Milletvekilliği gibi görevlere talip olma, tüm vatandaşlarımızın hakkıdır. Anayasal güvence altında olduğundan dolayı hiç kimseden çekinmeden bu hakkımızı kullanalım.

Yönetim Şekilleri

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.