Down sendromu ve Hipoterapi

0
183
Down sendromu ve Hipoterapi Eğitimi
Down sendromu ve Hipoterapi

Down sendromu ve Hipoterapi

Down sendromu Belirtileri:  Hafif ile şiddetli zihin geriliği

Hipotonik,aşırı hareketli eklemler, kısa parmak kemikleri, konuşma ve dilde gecikmeler(şişmiş dil), Duyma ve yutkunma sorunu olabilir.Eksiği ya yer çekimsel güvensizlik korku faktörüne neden olabilir,Azalan denge ve aşırı duyarlılık hareketleri kontrol etme yetisini etkileyebilir.

Down sendromu İkincil problemler

kalp hastalıkları, Solunum, kulak enfeksiyonları, Konuşma, görme, düşük tiroit yine Bu hastalığa özgü küçük, yassı kafatası,kısa yassı burun, gözlerin etrafında epikamtusvari cilt kıvrımları.

Hipoterapi Eğitiminde dikkat edilecek noktalar

Hipoterapi Eğitiminde özellikle ergenlikte yaşa uygun etkinlikler üzerinde çalışın. Kas tonusunun artırılması için zamana ve Sabra ihtiyacımız vardır. İyi vücut pozisyonunu teşvik edin, Denge ve hassas motor becerileri üzerinde çalışın (voltij harikadır)

Korku faktöründen dolayı pek çoğu ilk seferinde ata binmez.Gönüllüler ile duygusal destek sağlayın. Atın üzerine oturtmanız ve hareketi hissetmelerini Sağlamanız gerekebilir. Tipik olarak dokunsal açıdan savunmacıdırlar.

Becerileri yavaşça geliştirin, çok nazik eleştirilerde bulunun.

Soyutu anlamaya bilirler.Taklit ederler, modelleme etkilidir.

Ödülleri daha doğru dan verin. Dersi eğlenceli hale getirin.

Çıkarcı ve inatçı olabilirler. Yaşa uygun davranmaları konusunda ısrarlı olun. Çoğu down sendromu hastası sevgi doludur ve sizi memnun etmeyi isterler.

Tedavi amaçlı biniciliğe kabul edilmeden önce Atlantoaksiyal İnstabilite İçin negatif röntgen çekilmiş olmalıdır çünkü bu durumda hayati risk yaratan baş-boyun dengesizliği olabilir.

Tedavi amaçlı binicilik herhangi AAI semptomlarının gelişmesi halinde 3 yaşından küçük çocuklarda kontrendikedir.

Hipoterapi de  At ve donanım

orta ile geniş çerçeveli, sakin ve düzenli adını bir at tercih edilmelidir. Atın ve takımlarının iyice uygun olduğundan kesin emin olun.

Denge Batonuyla adeta ve süratli yaptırın, dizgin kullanmayın denge için çok faydalıdır.

Bu konularla ilgili farkındalılık yaratılmalı ve insanlar bilinçlendirilmeli çünkü bu tür bir tedavi destekleyici programdan bir çok bireyin haberi yok.

İnsanların hayatına dokunabilmek ve onların mutlu oldukları anları artırabilmek için onların engelli değil özel insanlar olduğunun farkına varıp onlara bu tür fırsatlar verilerek  onların bu tedavi programlarına dahil olmasını sağlayarak daha sosyal olmalarını sağlayabiliriz.

Türkiye binicilik federasyonu Şanlıurfa il temsilcisi Tayfun TAŞKIN

Hipoterapi ve Terapi Atının seçilmesi

Şanlıurfa Binicilik Tarihinde Bir İlk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.