Düşünce ve Davranışlar Bulunduğumuz Durum üzerine etkisi

0
Düşünce ve Davranışlar Şanlıurfa Bozova ilçesi
Düşünce ve Davranışlar Bulunduğumuz Durum üzerine etkisi

Düşünce ve Davranışlar Bulunduğumuz Durum üzerine etkisi

Bu haftaki yazımız Düşünce ve Davranışlar üzerine, Düşünce ve Davranışların içinde Bulunduğumuz Durum üzerine etkisi nedir? Bunu sizlere açıklamaya çalışacağım.

Her hangi bir yerin gelişebilmesi, o yerde yaşayan insanların, kendi düşüncelerini, durumlarını iyi yönde değiştirmesiyle mümkündür.

Nitekim yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de: “Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez.” buyrulmaktadır (Ra’d Suresi).

Kötü anılar, travmalar ve olumsuz deneyimlerin etkisiyle insanda oluşan düşünceler, bedeni de olumsuz yönde etkiler. Yaşadığımız olumsuz bir olay veya bir travma bizde negatif düşünceler oluşturur.

Bu düşüncelerden kurtulamadığımız müddetçe bedensel ya da psikolojik acı yaşar ve yaptığımız yanlış tercihlerle hayatımızı bu doğrultuda tanzim ederiz.

Psikologların tavsiye ettiği bazı tekniklerle bahsettiğimiz bu olumsuz duygulara odaklanıp bu duyguların neden olduğu aksaklığı yüzeye çıkardıktan sonra bu aksamalar ortadan kaldırılabilir.

Böylece olumsuz duyguların tamamen ortadan kalkmasıyla yaşamımızın normale dönmesi mümkün olabilir.

Duygu ve düşüncelerimiz esasen birer enerjidir. Her enerjinin bir frekansı vardır. Bizden yayılan kelimelerimiz değildir, kelimeler sadece birer semboldür ve bu sembollere anlam veren duygulardır.

Dolayısıyla hangi duygu ve düşünceye sahip isek aynı duygu ve düşüncedeki, başka bir ifade ile frekanstaki insanlarla karşılaşır, onları diğerlerine tercih ederiz.

Şanlıurfa Bozova ilçemizin gelişmesini istiyorum

Bu çerçeveden bakıldığında “Bozova ilçemizin gelişmesini istiyorum ama nedense hep olmuyor ” dediğimizde aslında şikayet ve çaresizlik duyguları içinde bunu söylüyorsak;

Karşılaşacağımız durum isteğimiz değil, isterken yaydığımız olumsuz düşünce olacaktır ki bu da kendi frekansımıza eş değer düşünceye sahip olan kişileri bize daha cazip gösterecektir.

Hayatımızın istediğimiz şekilde olmasını istiyorsak, öncelikle istediğimiz durumun düşüncesi, frekansı içinde olmalıyız.Yani Düşünce ve Davranışlar bu konuda önemli yer tutar.

Diyelim ki ilçemizin gelişmesini istiyoruz.  O halde öncelikle kendi ilçemizin hiç gelişmediği yönündeki düşüncelerimizi değiştirerek ilçemizin gelişmesini istemeyenleri tercih ettiğimiz için aslında ilçemiz gelişmiyor şeklindeki bir düşünceye sahip olmamız gerekir.

Yani ilçeyi kalkındırabilecek potansiyele sahip olan insanlar bizi yönetmeye daha layıktır düşüncesiyle hareket edip toplum içerisinde gizli olan,  pek meydanlarda görünmekten hoşlanmayan bu kabilden insanları bulup ortaya çıkararak ilçemizin hizmetine sunmak ilçe halkı olarak temel görevimiz olmalıdır.

Bu itibarla çağdaş bir düşünce yapısına kavuşmadıkça top yekun olarak çağdaş bir toplum olmamız mümkün olmadığı gibi ilçemizin de çağdaş bir kent görünümüne kavuşması mümkün değildir demeli, tercihlerimizi de bu doğrultuda yapmalıyız.

Benzer bir örnek daha vermemiz gerekirse müreffeh bir toplum olarak varlık içinde yaşamak isterken aynı zamanda kıtlık bilincindeysek kıtlık enerjisi yaydığımız için kıtlığı çekeriz.

Kalkıp da buna şansızlık yada kader demek sizce ne kadar doğrudur?
Sonuç olarak gelişmediğini düşündüğümüz Şanlıurfa Bozova ilçemizi, hep aynı ellere emanet etmeye devam ettiğimiz taktirde, gelişmesini beklemek beyhudedir.

Tercihlerimizi yaparken ehliyet ve liyakati ön planda tutarak kişisel çıkarından ziyade toplumun ali menfaatlerini her şeyin üstünde tutan, halka hizmet etmeyi şiar edinmiş geniş ufuklu vizyon sahibi ve ilçenin geleceğine yönelik gerçekçi projeleri olan gerçek manada ehil insanları bulup tercih etmek dışında herhangi bir seçeneğimizin bulunmadığını iyi bilmemiz gerekir.

Aksi taktirde yaptığımız yanlış tercihlerin sonucu olarak kapıldığımız aynı kısır döngü içerisinde bulunmaya devam ederiz…!!!

Empati kurmak ve farklı olaylar karşısında farklı bakış açısı olmalı

Düşünme!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.