Erdemli olmak niçin? ve Hayat için ERDEM

4
278
ERDEM ve Erdemli olmak
Erdemli olmak niçin? ve Hayat için ERDEM

Erdemli olmak niçin? ve Hayat için ERDEM

Erdemli olmak neydi?  Bildiğimiz ERDEM,  günlük hayatta durumlar için kullandığımız ‘erdemli’ anlamlandırmasıyla olması gereken erdem aynı erdem miydi?  Arada ne kadar fark vardı?  Bunu tartışalım istiyorum.

Erdemli olmak genellikle takdir toplayan iyi olduğunu düşündüğümüz eylemlerdi genellikle. Büyüklere saygı,  yaşlılara otobüste yer vermek,  dürüst olmak,  çalışkan olmak,  vatansever olmak erdemlerden bazılarıydı.

Aristoteles de erdem altın ortaydı. Azlardan ve çoklardan uzak durmaktı, ölçü ahlakıydı. Dinler de erdem aşırılıklardan uzak durmaktaydı…

Dinlerin geliş amacı neydi peki?  Aslında amaç erdemli bir toplum yaratmaktı. Bunu nasıl başarırız diye dinler,  siyasetler, çeşitli teoriler pratiğe yeterince dönüşmediği için bir türlü erdemli olamadık. Savaşlar oldu, hükumetler değişti, yine bir türlü doğruyu bulamadık erdemli olamadık.

ERDEM sadece dinin ya da ahlakın konusu değildir.

Felsefeciler , din adamları , siyasetçiler,  bilim adamları toplumu ileri götürmek isteyen yazarlar,  şairler,  kanaat önderleri aslında hep erdemin peşindeydiler. Erdem sadece dinin ya da ahlakın konusu değildi. Bütün konular için felsefenin genel açıklamaları ve bireysel konular için bilimin açıklamaları çabaları da bu yolculuğun basamakları idi, emekçileri idi. Tabi bu kadar çalışanı olan bir konuda ne kadar ilerdeyiz. Verimli çalışmış mıyız?  Tartışılır!

Erdem le erdim aynı yer midir?  Bilemedim? Olgunlaşmak,  dünyayı anlamak , kemale ermek de erdem olarak görülür.  İyi , güzel ne varsa,  düşünce – duygu bütünlüğü sağlayan ne varsa erdem gibi görünüyor.

Bilgili olmak,  fit olmak,  güçlü olmak da birer erdem konusu. istenen ne varsa erdem orda sanki. Net bir tanım yapmak kolay görünmüyor.  Aynı şey farklı durumlarda erdemli ve başka durumlarda erdemsiz görünebiliyor.

Örneğin kısa boy normalde jokey değilsen erdemsiz bir durum olarak görülür,  ve birçok konu ve amaç için yetersizlik ifade ediyor.  Ama jokey için erdem kısa boy ve az kilo olarak karşımıza çıkıyor. Buna benzer  çok sayıda örnek verebiliriz.

Silah savaş durumunda ya da savunmak için erdemli bir şeyken normal zamanda erdemden uzaktır.  Örneklerden de anlaşılacağı gibi erdem için koşullar önemli ve belirleyicidir . Eğitim için de kaygı istenen bir şey olmamasına rağmen,  hiç kaygı olmadığında yine başarı mümkün olmuyor. Bu konuyu genişleterek ilerleyen haftalarda yazmayı düşünüyorum.

Mutlu senelere

Özür Dilemek Erdemliktir

Neyin Kafasını Yaşıyoruz

4 YORUMLAR

  1. Hayat için erdem kendin için erdem. Erdem ve ahlak nedir herkese iyice öğretilmeli. Dünyanın güzelliği için bu iki kelime sadece kelime anlamlarından ibaret kalmamalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.