Ezidi Nedir

9

EZİDİLERE DAİR

Ezidi Nedir? Malum  ülkemizin etrafı adeta ateş hattı. müşterek tarafta Suriyenin iç  savaşı,diyer bir  tarafta Işid terörü bölgede yaşayan insanları, kavmî grupları tedirgin etmekte ve insanları yerini yurdunu vazgeçip  göçe zorlamaktadır.

akıbet olarak Irak’ta Işid zulmüne maruz kalan  ezidi’ler ülkemize sığınmaya başladı. Şimdilik sayıları binlerle ifade ediliyor amma bu sayının artacağı aşikar.
Tam saylarını tahmin etmek güç. Nüfuslarının 70 bin ila 500 bin arasında benzer yerde olduğu düşünülüyor.
Ezidi isminin Emevi hanedanının ikinci halifesi olan  hiç sevilmeyen Yezid İbn Muaviyeden geldiğini düşünülüyor.

İsmin kökeni  halik anlamına gelen “ized” kelimesinden geliyor. Ezidi kelimesi basitçe “tanrıya inananlar” anlamında, Ezidiler de kendilerini bu şekilde tanımlıyor elbette.
Ezidilerin inançlarının çoğu Hristiyanlıktan gelmektedir. Hem İncili hem Kuranı kutsarlar, lakin geleneklerinin çoğu yazılı değil sözlüdür.

yılın son ayı olan aralık  ayında Ezidiler, pir ile şarap içmeden önce, üç gün  süresince oruç tutarlar.

15-20 Eylül tarihleri arasında, Musulun kuzeyindeki Laleşte bulunan Şey Adinin türbesine hac ziyaretinde bulunurlar, bu esnada ise nehirde abdest alırlar. Hayvan kurban ederler ve sünnet uygulaması onlarda da vardır.
Ezidiler günde beş kere melek Tavusa yakarışda bulunur. Melek Tavusun bir diğer adı “şeytan”dır, bu nedenle Ezidilerin yanlış sadece şekilde şeytana tapanlar olarak damgalanmasına usul açmıştır…
Eskiden Şanlıurfa, Ezidilerin kalesiydi. 1970li yıllara dek hususuyla Urfa-Viranşehirde iri olarak yaşayan  sayıları 80.000i bulan Türkiye Ezidileri, 1980 lerle beraber yurtdışına hicret etmeye başlamışlardır.

Türkiye Ezidilerinin bir çoğu şuan Almanyada yaşamaktadır, Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknas Uca ve Sol fırka üyesi yüksek Atalan da Ezididir.
Ezidilikte tanrı, Dünyanın sadece yaratıcısıdır, sürdürücüsü değildir. ilahî iradenin vücut bulması göre Düşmüş Melek, birleşik bir nevi aracılık rolü üstlenmiştir.

Melek tavus kuşu ile simgelenir.

Ezidilere özgü melek  Tavus, hem güçlü  aynı zamanda affedilmiş Şeytandır. Bu ismi ağzına almak, kutsal olduğundan yasaktır.

Tanrı, özünde iyilikle dolu olduğundan ona  ibadet edip gönlünü edinmek gerekmez. Aksine ibadetin ona değil, içi kötülüklerle dolu olana, Tavusa yapılması ile kötülüğün işaret büyük kaynağından korunulur.

Bu anlamda  kötülüğün kaynağı aslında Melek Tavustur. Âhiret inancı gibi sonradan durum verilecek bir yerin varlığı mevzu bahis  değildir. İnsanın inanışına  yaşayışına bakarak Dünya Cennete de, Cehenneme de dönüşebilir. Melek Tavus, bütün bu işlerin denetleyicisi ve tanrının bu Dünyadaki gölgesidir…

hayatınızda sağlık sıhhat esenlikler dilerim…

Öklid Geometrisi ve Temel Postulatları

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.