Fedakar Olmak

7
322
Fedakar Olmak

Fedakar Olmak

Fedakarlık  denilince benim aklıma en başta annem ve babam geliyor.Anne ve babalarımız çocukları (bizler) için her şeyi yaparlar. Gerekirse gece gündüz çalışırlar.En ufak bir örnek verebiliriz Ramazan Bayramı na yaklaşık 20 var.Şimdiden her kez alışverişe başlamıştır diye düşünüyorum.Annelerimiz sırf biz Bayramda mutlu olalım üzülmeyelim diye kendi ihtiyaçlarını almazlar ve bizim istediklerimizi alırlar.

Yada biz akrabalarımızın yanına gittiğimizde de fedakarlık yaparlar.
Örneğin kardeşiniz bir şey istediğinizde hemen alırlar de mi?
Sırf o çocuk üzülmesin de mutlu olsun diye yapıyorlardır.
Bu hayatta mutluluk kadar güzel bir şey yok de mi?

Şimdiki zamanın çocukları ise anne babanın kendileri için ne kadar çok çabaladıklarını görmüyorlar yada görüp görmemezlikten geliyorlar diye düşünüyorum.Çünkü hiç bir şeye tatmin olmuyorlar.Yani ne kadar çok kıyafet,oyuncak alsan da bir süre sonra onlardan da sıkılıyorlar.
Oyuncağından sıkıldığı için sürekli yine oyuncak alın diye tutturacaktır.
Ama anne ve babaların çocukların bu davranışına karşı sık sık uyarması gerekir diye düşünüyorum.Çünkü anne ve babada uyarmadan sürekli her isteklerini alırsa çocuk anne ve babası her istediklerini alıyor diye daha çok eşya istemeye başlar.Ve buda hiç iyi olmaz!

Düşünsenize çocuklar anne ve babalarından eşya istiyorlar anne ve baba ise itiraz etmeden her isteklerini alıyorlar.Bu çocuk büyüyünce de annesinden babasından mı isteyecek,hayır tabi kide kendi ayakları üzerinde durmaya çalışacak yani her şeyi kendi emeğiyle alacak.
Bu yüzden sizler ihtiyacınız olduğu kadar eşya alın,yani gereksiz yere harcama yapmayın.
Çünkü size eşya alınsın derken anne ve babalarımız kendi ihtiyaçlarını alamaya bilirler.

Yüsra Nur Kansu

Kapitalizmin Kadın Tuzağı

7 YORUMLAR

  1. Biz üzülmiyelim diye her şeyi yapıyorlar ama bizlerde isref ediyoruz,yani sürekli gereksizce her şeyi istiyoruz de mi bu yüzden o konuya değinmek istedim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.