Filistin sorunu ve Samimiyetimiz

6
1232
Filistin sorunu ve Kudüs işgali
Filistin sorunu ve Samimiyetimiz

Filistin sorunu ve Samimiyetimiz

Filistin sorunu canımızı yakmaya devam ediyor.Katil İsrail son 2 gündür yine çocuk-kadın-yaşlı demeden Filistinli kardeşlerimizi vuruyor. 50’den fazla ölü, 2000’den fazla yaralı var.Şehadete gidenlerin içinde 8 aylık bebek dahi var.

Haksız bir işgalle ele geçirdiği Filistin topraklarında; ”sınırlarını koruma” adı altında elinde taş olan insanları,gerçek mermiler kullanarak son model silahlarla öldürüyor.Barbar İsrail’in ilk yaptığı katliam değil bu,son da olmayacak.

Peki Filistin sorunu nasıl çözülecek? İsrail ne zaman bu katliamları durduracak?Ne zaman işgal ettiği topraklardan çekilecek? Ya da tersten soralım Filistin ve Müslümanlar nasıl kazanacak?

İsrail, Filistin’i vurunca yerlere Coca-cola döken, Amerika ile tersleşince dolar yakan, Trump’a tepki olsun diye turp bıçaklayan,Hollanda ile aramız bozulunca yollara portakal döken bir zihniyetle bu işin üstesinden gelinemeyeceğinin farkındadırız umarım.

Hatırlarsanız 8 tane İslam ülkesi (Suriye,Irak,Ürdün,Cezayir,Yemen,Sudan,Kuveyt ve Suudi Arabistan) ve  Mısır 1967’de toplanıp tarihte – ‘6 Gün Savaşları’ olarak anılan savaş- ile İsrail’e karşı savaş başlatmıştı.

İsrail ne yazık ki Filistin’de at koşturmaya devam ediyor.

İsrail 6 günde bu devletlerin hepsini dize getirip,Doğu Kudüs’ü ilhak etmiş,sınırlarını Sina Yarımadası’na,Gazze Şeridine ve Batı Şeria’ya kadar genişletmişti.Bu kadar devleti tek başına hizaya getiren İsrail, o günden beridir de istediği gibi Filistin’de at koşturmaya devam ediyor.

İsrail korkmuyor.Müslümanların saçma sapan işlerle uğraşıp,birbirlerini boğazladığı bir coğrafya da korkması da gerekmiyor.

İslam ülkesi diyebileceğimiz-ki bence demememiz lazım hiçbirinin İslamla alakası yok- mezhep kavgalarıyla,etnik sorunlarla,sosyal ve ekonomik problemlerle boğuştuğu bir coğrafyada İsrail kimden ve niçin korksun ki?

Aslında eskisi gibi değil İslam ülkeleri ilerliyor!!Arabistan’da artık kadınlar ehliyet alabiliyor,sinemaya gidebiliyor.Türkiye’de Kürtler için Trt Kurdi açıldı,başörtülüler üniversitelere girebiliyor. Bir 50 yıl sonra Alevi köylerine zorla cami açmak yerine cemevi açmayı,anadilde eğitimin insani ve İslami bir hak olduğunu vesaire konuşup düzelteceğiz inşallah.

Diğer ülkelerde de her ne kadar diktatör olmayan! tek bir adayla seçime girilse de en azından sandıklar kurulabiliyor.Yani siz bakmayın öyle Müslüman ülkelerin geri kalmış göründüğüne.Onlar da değişiyor,gelişiyor,ilerliyor!!

Evet ne yazık ki Müslüman ülkelerin durumu bu.Batının Malatya’dan Elazığ’a gider gibi uzaya tatile gidip geldiği bu günlerde biz de tablo bu.Bize lazım olan bilim-teknoloji üretmek, ileri gitmek iken ne yazık ki bizim uğraştığımız şeyler bunlar.

İsrail katliam yapmasın,Kudüs’ü işgal etmesin istiyorsak;

İsrail katliam yapmasın,öldürmesin Kudüs’ü işgal etmesin istiyorsak; yapmamız gereken onun sahip olduklarından daha iyilerine sahip olmak.O füze üretiyorsa daha iyisini üretmek, O tohum üretiyorsa,ondan almak yerine daha kalitelisini üretip dünyaya satmak,O çalışıyorsa ondan daha fazla çalışmak.

Yoksa yapacağımız birkaç mitingle,edeceğimiz birkaç duayla olacak iş değil bu.Müslümanlar öyle bir hale geldi,getirildi ki sadece dua ederek mücadele ettiğimizi zannediyoruz.Aslında zan bile etmiyoruz.Kendimizi kandırıyoruz. Samimi değiliz bir kere.

İtiraf edelim şu katliamın yaşandığı bu günlerde bu gece sahurda  ne yiyeceğimizi düşünüyoruz. Bizi neyin tok tutacağının,ne yersek bizi susandırmayacağının hesabını yapıyoruz.

Yaptığımız Whatsapp durumumuzdan ve facebookumuzdan katliamı lanetlemek,televizyon karşısında olanları izlerken dua edip vicdanlarımızı rahatlatmak.

Aslında Survivor da kimin birinci olacağı daha çok önemli bizim için. Kudüs’te ölen bebeğin yerine koymuyoruz kendi bebeğimizi.Kafamız hafta sonu kimin şampiyon olacağında.İkili averajlar için yaptığımız hesapları ölen çocuklar için yapmıyoruz.Bedenimiz başka yerde,ruhumuz başka.Dedim ya samimi değiliz bir kere.Pasif Müslümanlarız biz,aktif değil.Vakit kıyam vakti.Ayağa kalkma direnme vakti.

Diyeceksiniz ki ayağa kalkmadık mı,eyleme geçmedik mi?Buradan gemilere binip Mavi Marmaralarla yollara çıkmadık mı?

İsrail kendi karasularında bile değil,uluslar arası karasularda saldırıp 9 vatandaşımızı şehit etmedi mi?

Sonuçta  İsrail uluslar arası mahkemelerde yargılanmadan, 20 milyon dolar gibi komik bir para ödeyerek anlaşmaya varılmadı mı?

Harekete geçilmediği sürece,şiddeti dua ederek durduramazsınız

Hem de anlaşmanın İsrail tarafı için Kudüs Hükumeti tanımlamasıyla imzalar atılmadı mı?Haklısınız hepsi oldu.Ama  ne diyor hayatını siyahlarla beyazların eşitliği mücadelesine adayan Malcolm X:“ Harekete geçilmediği sürece,şiddeti dua ederek durduramazsınız.”

Dua eylemle birleşmediği taktirde,yani dilde kalıp yüreği,bileği harekete geçirmediği sürece etkili olamayacaktır.

Aslında tüm sorun kendini başkalarından üstün görmekten,güçlünün zayıfı ezmesinden,kendini diğerleriyle eşit görmemekten kaynaklanıyor.

İsrail kendini diğer milletlerden üstün görmezse,iki devletli çözümü kabul etse,İsrailliler gibi Filistinlilerin de yaşam hakkı olduğunu kabul etse bütün bunlar yaşanmayacak,Filistin sorunu kendiliğinden çözülecek.

Gerçi böyle düşünülse ülkemizde de,dünyada da bu savaşlar,katliamlar,ölümler yaşanmaz.

Madem bunun önüne geçilemiyor,o zaman bunu durdurmanın yolu zalime karşı direnmektir.Bilimde,teknolojide,tarımda ondan daha ileri seviyeye gelmektir.Bir de pasif iyi olmaktan çıkıp, aktif iyi konumuna geçmektir.

Unutmayalım kötüler,ezenler,sömürenler gücünü sayılarının çokluğundan değil,iyilerin sessizliğinden alırlar.

Ses çıkarmamız,harekete geçmemiz,direnmemiz lazım.

Ne diyor Üstad Ali Şeraiti: ‘’Bir yerde yangın (zulüm) varken,biri seni ibadet etmeye çağırıyorsa bil ki bu bir hainin davetidir.’’

Semavi Dinler Açısından Kudüs’ün Önemi

Kudüs’ü Yakından Tanımak ve bilmek

6 YORUMLAR

  1. Mehmet demircan kardeşimizi yazısından dolayı tebrik ederim yazı güzel olmuş.
    Allah bütün müslüman alemine uyanma şuuru nasip etsin inşallah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.