Günümüzün en büyük sorunu iletişimsizlik

0
Günümüzün en büyük sorunu iletişimsizlik ve teknolojinin gelişmesi
Günümüzün en büyük sorunu iletişimsizlik

Günümüzün en büyük sorunu sosyal olmamak

Toplumların gerilemesine, anlaşamamasına ve insan fikrinin anlaşılamayacak derecede körelip, kalıplaşmasına sebep olan Günümüzün en büyük sorunu iletişimsizliktir.

Öyle sanıyorum ki birbirimizi dinlemek anlamaya çalışmaya, anlamaya çalışmak düşünmeye, düşünmek empati kurmaya, empati kurmakta insan vicdanının kapısını zorlayıp uyandırmasına sebebiyet veriyor.

İnsan ruhunun sevilmekten ziyade anlaşılmak istediği kanaatindeyim. Çünkü anlamadığınız bir insanı tanıyamaz, tanıyamadığınızı da sevemezsiniz.

Bir yüreği hissetmek isterseniz, o yüreğin sahibinin her sözünü can kulağıyla dinlemeniz gerekir.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte azalan sohbetler, muhabbetinde azalmasına ve tahammülsüz kişilikler türemesine sebep oldu.

Başkaları ile muhabbeti kesmek, gönlünde tekleşmesine ve bakış açısının körelip “Benlik Davası” gütmesine sebep oldu.Yürüyen, yiyip içen, uyuyup çalışan fakat vicdan ve hissiyatı olmadığı için gerçek manada yaşamayan insan kafilelerine dönüştük.

Her şeye fazlaca sahip olduğu halde mutsuz olan insan sayısının çokluğu, yalnızlık ve muhabbetsizliğin neticesidir.

Etrafında kendisinden başka kimseyi görmeyip her geçen gün yalnızlığı çığ gibi büyüyen insanoğlunun “kibir” hastalığına düşmesi işten bile değildir.

Teknolojiyle birlikte herkesin evine, hatta cebine kadar gelen internetle beraber, sosyal medya merakı, aşırı hipnotize olmuş beyinler, duvarlaşmış kalpler, dünyaya nereden gelip nereye gideceğini dahi bilmeyen robotlaşmış çocuklar ve ilgi, sevgi, sadakat gibi duyguları yaşamadıkları için dağılan yuvalar çığ gibi büyüdü.

Eşinizle, evladınızla, arkadaşınız, komşunuz, kardeşiniz ve tanıdığınız herkesle konuşun. Sıkılsanız da dinleyin, dinlemek anlamaya, anlamak sevmeye sebeptir. Sevgisiz bir yaşam düşünebilir misiniz?

Anlayacağınız, anlaşılacağınız, ruhunuza sarılıp huzurla yaşayacağınız bir ömür için herkesle iletişim halinde olun…

Fazile Aşar Aydınalp

Evimizdeki Tehlike

Sosyal Medya Kullanımı ve Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.