Güven ihtiyacı ve Güvenmemek

2
Güven ihtiyacı sende başlar
Güven ihtiyacı ve Güvenmemek

Güven ihtiyacı ve Önemini Kavramak

Güven ihtiyacı,Güvenmemek, hep kırılmak, incitilmek, üzülmek, yıkılmak…
Çok sık duyduğumuz ve de söylediğimiz kelimeler olsa gerek.

Kalbimizin her köşesi bir ihanet barındırıyor, kırıklar içerisindeyiz, güvenimiz boşa çıktı öyle değil mi?

Yo beni kimse kıramadı, kıramaz deme, bu acımasız dünya halkı karşısında kırılmamış olmak imkansız.

Üzerini örtmeye çalışıp anlamsız bir acı hissetmek yerine kabul edip tedaviye uğraşmalısın. Hasta olduğunu kabul etmeyen hastahaneye gitmez öyle değil mi?

Herkes kırıksa, herkes dökük ise, herkes güvenemiyorsa güvenilir kimse mi kalmadı Dünyada.

Ben varım, ben kimsenin güvenini yıkmadım deme bu en büyük hatamız. Herkes kırılmışsa herkes kırmış olmalı; herkes yaralanmışsa bir kişi herkesi yaralayamaz herkes yaralamış olmalı öyle değil mi?

Üzüldüğüm için üzüyorum da deme, yapma bunu. Üzüldüğü için üzmüş olsaydı Peygamber (as), on dört asır sonra ulaşır mıydı sana bu din, bu değer!

Peki neden kırdık, kırmaktayız? Ya da daha önce sorulması gereken soru: Neden fark edemiyoruz kırdığımızı?

Çok zor olmamalı darmadağın ettiğimizi görebilmek. Neden göremediğimizi ben söyleyeyim. “Kendimizden çıkamıyoruz” Bulunduğun taraftan karşıyı görmek daha kolay yanını görmekse zordur.

Kendinden çıkamayan kendini göremez. Kendini bilmeyen de başkasını bilemez. Kendinden çıkamayan başkasına giremez. Kendini unutmayan başkası olamaz.

“Ben senim diyebilmek için ben neydim demiş olmak gerekmez mi?” Gözlerimi kendimden çevireyim ki kendimi de seni de görebileyim öyle değil mi? “Çıkmıyorsa bu bakış benden, nasıl gelsin sana söyle ey sen olmaya uğraşan ben!

Güven ihtiyacı sende başlar

Haydi çıkar bakışlarını kendinden ey sen olmak isteyen ben! Çıkar ve gör beni de senide, gör kırdıklarını, gör hatalarını, yanlışlarını, kusurlarını…

Bitmiyor öyle mi? Kalmıyor zaman başkasına bakmaya, başkalarının hatalarını saymaya. Başkalarına bakamadan nasıl göreceğim kırdığımı, kendinle çelişiyorsun deme bana düşün biraz.

Kırmana neden olan hatanı bulduğunda kırdığın yeri de bulmuş olursun fark et bunu! Şimdi sor kendine “Güvenim kırılıyor derken Güven mi kırıyorsun?

Kendinde olmayanı mı istiyorsun sen olmaya çalışandan?”

Güvenilmez olan herkes neden güven istiyor, Neden kırılmaktan bu kadar yakınırken kırıyoruz!

Güvenebilmek bir ihtiyaçsa karşılayamadığımız ihtiyacın ( Güvenmek ) nasıl karşılanmasını bekliyoruz? Var mı buna hakkımız, Veremediğimizi istemeye, bizde olmayanı bulamadığımız için yakınmaya var mı hakkımız?

Bu soruların cevaplarını vermekte zorlanıyorum ve senden yardım talep etmeye hakkım olduğunu düşünüyorum ey ben olmuş sen! Eğer ben olabilmeyi başardıysan yardım et bana da bende olayım sen!

Hırs nedir? ihtiras nedir? Hırslı olmak Sebeb-i Hasaret midir?

Kibirli İnsan Kendini Bitirir

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.