Güzel Ahlaklı Olmak

13
Şanlıurfa Köşe Yazarı Güzel Ahlaklı Olmak Urfa Haber
Güzel Ahlaklı Olmak

Güzel Ahlaklı Olmak

Yeni bir yazım daha yani Güzel Ahlaklı Olmak siz değerli okuyucularımla Her insan saadete ulaşmayı ister. Bireyin saadete ulaşabilmesi amacıyla birtakım şeylere sahip olması lazım olur. İman, ibadet, ilim ve ahlak sahibi olmak,ki saadetin temel taşıdır bunlar. Bunları içerisinde bulunduran kimse  saadet kapıları açılmış demektir.

İman, ibadet ve ilim insanı pişirir ve güzel ahlak sahibi yapar. Güzel ahlak, İslam amacıyla bir amaçtır.

dahası Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de  bir hadisinde de: “Ben güzel ahlakı tamamlamak amacıyla gönderildim.” buyurmuşlardır.

Müslümanı bir ağaca benzetirsek; onun kökü iman, kolları amel, yaprakları ilim, meyvesi de güzel ahlak ve fazilettir. Kur’an-ı Kerim ve Efendimizin sünneti, tüm canlılara ve cansızlara hayat veren toprak, su, hava ve güneş gibidir. Bahçe sahibi fidanı diker ve senelerce ona hizmet eder, sonuçta ondan meyve bekler değil mi? Müslümandan beklenilen şey de güzel ahlaktır. Ağacın en tatlı ve en yararlı meyvesi bulunduğu gibi, Müslümanın en güzel tarafı da ahlak sahibi olmasıdır. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.) de  “Mü’minlerin iman tarafından en üstün olanları ahlakça en güzel olanlarıdır.” buyurmuşlardır.

Güzel ahlak hususu ile ilgili Peygamber efendimizi şahsımıza en güzel örnek almalıyız. Peygamberimizin   Ashab-ı  Hz. Muhammed (s.a.v.)’i kendilerine en içten örnek  alıp her hususta onun sünnetine uydukları amacıyla, kısa vakitte kemale ermişlerdir.

Biliyorsunuz ki, İnsanların  parasal ve teknik açıdan ilerleyip daha fazla imkanlardan yararlanmalarına karşın, huzura varamadıkları bir gerçektir. Bu buhran ve bunalımlardan kurtuluş yolu, İslam ahlakını öğrenip hayat sürdürmektir. Yetişen kuşaklara İslam dinini öğretmeliyiz. Dini hükümlere ve ahlaki kaidelere ideal hareket ederek gençlere numune olmalıyız. Toplum olarak huzur ve saadete bu sayede ulaşabiliriz.

Güzel Ahlaklı Olmak İslam ahlakının yaşandığı toplumlarda kardeş kardeşi öldürmez. Kimse kimsenin malına ve ırzına göz dikmez. Küçükler büyüklere saygı gösterir, büyükler ufaklara şefkat ve sevgi gösterir. Dünyaları bu tür olanların ahiret ömürlerini kainatın Efendisinden dinleyelim: “Kıyamet gününde bana en yakın ve katımda en sevgili olanınız, ahlakı en güzel olanınızdır.

Bu sözden de anlaşıldığına göre Güzel Ahlaklı Olmak, insanların kemale ermesi, güzel ahlak sahibi olmalarıyla olası olabilir. Güzel ahlaklı olmanın yararını insan dünyada göreceği gibi ahirette de görecektir.

Güzel ahlakı elde etmek ve güzel ahlaklı olmak için, Cenabı Hakkın buyruklarını yapıp,  istemediği kötülüklerden sakınmalı, Peygamber Efendimizin sünnetine ideal hareket etmeli,  Her türlü haram, zulüm ve haksızlıklardan uzak durmalıyız.

Günah ve yararsız olan sözleri söylemeyip, az ve yararlı konuşmalı, Vaktini boşa geçirmeyip, dünya ve ahirete yarar bir şeylerle meşgul olmalı, Hiç kimsenin aleyhinde konuşmamalı ve kimseyi rahatsız etmemeli, Elinden geldiği kadar herkese parasal ve manevi yardımda bulunmalı,  Büyüklere hürmet, ufaklara şefkat göstermeli,

Kısaca Alçak gönüllü, içten, tatlı dilli ve güzel yüzlü olmak gereklidir.

Gavur İsveç’in İslamilik Endeksi

13 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.