Hayatın gayesi olmayınca fitne ortaya çıkar

0
Hayatın gayesi “Ne edersin kendine, edersin kendi kendine”
Hayatın gayesi olmayınca fitne ortaya çıkar

Hayatın gayesi yoksa fitne Ortaya Çıkar

Sahiden de Hayatın gayesi olmayınca fitne ortaya çıkar. Çünkü Yaşamanın gayesini  anlamayanlar, garip işler peşinde ömür çürütürler.

Elli altmış yıl yaşamış ancak sadece ömür törpülemiş nice insanlar var etrafımızda.Gerçek ve ciddi işler peşinden koşacaklarına, hedefleri olan insanlarla uğraşmayı tercih ederler.

Sınırlarını aşmayı ,veya hadlerini  aşmayı bir marifet olarak görürler.  Hadsizliği, cesaret olarak görürler, gerilimden  beslenirler. Başa çıkamadıkları kişi veya sorunları fitne yoluyla aşmaya çalışırlar.

Arkadaşlarını, amirlerini, yakınlarını bu yolda harcamaktan asla çekinmezler.  Başkalarının mutsuzluğundan tatmin olurlar. Kıskançlıktan dolayı sevmediklerine, sevdiklerini harcama pahasına her türlü fitneyi  aşılarlar…

Etrafımızda ne kadar da çok var  bunlardan. Dikkat ederseniz insan var demedim…

Hayatın kıyısından ince ince geçerken çoğu zaman hüzünlü,değer mi diye sormak gerekir.  Mutluluk, huzur bunun neresinde?

Yaptığımız, söylediğimiz her şeyin er yada geç karşılığı olacaktır. Hatta yapmamız  gerekirken yapmadıklarımızın,  söylememiz gerekirken söylemediklerimizin de karşılığı olacaktır.

İnsanlar arasına fitne tohumunu atarak, insanlar arasında bozgunculuğa sebep olmanın çok ağır bedelleri olacaktır.  Kötülük,er ya da geç saçana, bir yaptırım uygulanacaktır.  Üstelik bu yaptırımı  uygulayacak da dehşetli bir günün azabından  kaçının diye önemle vurgulamaktadır.

Şeytanın insanoğlundan öç almak için kurduğu tuzaklara düşmemek, bizim en değerli çabamız olmasını gerektiğini düşünüyorum. Bu çaba bizi sonsuz bir saadete erdirecektir.  Değmez mi sizce de…

Hayatın gayesi “Ne edersin kendine, edersin kendi kendine” 

Ne edersin kendine, edersin kendi kendine”  diyen bir divane varmış zamanın birinde. Diyar diyar ,köy köy gezip    “Ne edersin kendine, edersin kendi kendine”  diye söylenip dururmuş. Bir gün yaşlı bir kadın bu söze kızıp bir oyun düşünmüş bizim deliye.

– Al oğlum sana bu ekmeği bir güzel ye,  afiyet olsun demiş.

Bizim deli, ekmeği heybesine koymuş,

“Ne edersin kendine, edersin kendi kendine”

Deyip ayrılmış oradan. Çeşmenin başına geldiğinde askerden gelen bir delikanlı

  • Emmi demiş uzak yoldan geldim. Çok acıktım.  Yok mu yiyecek bir şeyin…

Bizim divane, teyzenin verdiği ekmeği hemen heybesinden çıkarıp gence uzatmış.  Ekmeği yiyen genç bir süre sonra rahatsızlanmış,  orada ölmüş.  Meğer ekmek zehirli imiş,   gençte teyzenin oğluymuş, Ahh ben ne yaptım diyen teyzenin, bu sözün hikmetini öğrenmesinin bedeli çok ağır olmuş.

Bizim divane  “Ne edersin kendine, edersin kendi kendine”  diye diye uzaklaşmış oradan …

Hayat bu kadar hızlı akarken, arkamızda bıraktıklarımız,  önümüzü tıkamasın. Yaşamanın İYİLİK gibi bir amacı ve bu yolda bir çabası olsun. Hatalarımız,  yanlışlarımız,  tökezlemelerimiz olacaktır mutlaka.

Ama çizgimizi kaybetmeden yolumuza çıkacak zorluklar karşısında yılmadan sabırla devam etmeliyiz.

Sabır ve dua ile…

Suphi PAMUK

Edep Ya Hu

Dünya Ahiret Dengesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.