Hayvanlara Merhamet Etmeyen İnsana Merhamet Etmez

11
Sokak Hayvanlara Merhamet
Hayvanlara Merhamet Etmeyen İnsana Merhamet Etmez

Hayvanlara Merhamet Etmeyen İnsana Merhamet Etmez

Evet yanlış duymadınız Hayvanlara Merhamet Etmeyen İnsana Merhamet Etmez.Mümin insanın kalbi insanlara ve diğer bütün canlılara karşı sevgi saygı ve şefkatli olmalıdır.

Kainatta en donanımlı canlı insandır. Bu yüzden Allah canlıları yaratırken hayvanları doğanın dengesi için bir de insanlara yardımcı olsun insanlar onlardan usulünce faydalansın diye emanet olarak yaratmıştır.

Biz insanlar konuşma düşünme doğruyu yanlışı ayırt edebilme yeteneğine sahipken onların öyle bir özellikleri yoktur ,dahası hayvanlar korunmaya muhtaç varlıklardır.

Kimi insanlar Sokak Hayvanlarından korktuğunu hatta onların bir çok kötülük yaptıklarını çok kolayca söyleyebiliyorlar.Ve yetmezmiş gibi bir de Allah’ın yarattığı hayvanlardan tiksine biliyor.

Bence bazı insanlar kadar yarattık yoktur çünkü o masum zavallı hayvanları kendi çıkarları için çok kolayca harcaya biliyorlar. Eğer onlar biraz düşünseler bunun farkına varacaklar

Lütfen Sokak Hayvanlarına Merhamet Edelim

Son zamanlarda özellikle Sokak Hayvanları nın insanlar tarafından nasıl bir işkenceye tabi tutulduklarına sizler de şahit oluyorsunuz .

Onlara yapılan bu kötü muamele beni hüzne boğuyor çok üzülüyorum.

Sirklerde eğlence olsun , insanlar gülsün birileri para kazansın diye o zavallı hayvanlara yapılan eziyetler işin acı tarafıdır ama kimse pek düşünmez bunu .

Ya kafeslerde esir hayatı yaşamak zorunda kalan hayvanlar için ne demeli… Hayvanlara yapılan bu kötü muamelenin temelinde insanoğlunun düşüncesizliği , acımasızlığı yatar.

Oysa Allah hayvanları insanlara emanet etmiştir ki elbette haklarını yine insanlara soracaktır.

Şunu çok iyi biliyoruz ki merhamet etmeyene merhamet edilmez o yüzden insan kendisine merhamet edilmesini istiyorsa Allah’ın vermiş olduğu o düşünme yeteneğini de kullansa sorunu çözer.

Keşke hayvan haklarına daha fazla önem verilse onların hakları için ülkemizde daha fazla çalışmalar yapılsa…

Atalarımız hayvanlara karşı olan saygı, sevgi ve merhametlerine dile getirmek için hayvan hastaneleri , hayvan barınakları , kuş evleri , kuş hastaneleri gibi hayvanları korumaya yönelik çeşitli çalışmalar yapmışlardır.

Hayvanlara Merhamet Cennetin Kapısını Açar

Ayrıca Hz. Peyğamber  (s.a.v.) efendimiz hayvanlara iyi davranmanın cennete girmeye sebep olacağın onlara kötü davranmak ise insanı cehenneme götüreceğini bildirmiştir.

Sonuç itibariyle hayvanların sevilmesi , güçlerine göre işlerde çalıştırılması,  yiyeceklerinin zamanında verilmesi hasta oldukları vakit tedavi ettirilmeleri biz insanların onlara karşı yerine getirmemiz gereken vazifelerdir …

Şanlıurfa Binicilik Kulübü

Hayvanlarda Matematik

11 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.