Hayvanlarda Matematik

2
413

Hayvanlarda Matematik

İtalya’nın Padova ve Trento  ortaklaşa çalışmalarından  bilim adamları, civcivlerin aritmetikten anladığını ve bunu uyguladığını iddia etti.

Bilim adamları yaptığı çalışmalar sonucu civcivlerin iki paravanın arka kısmına  yerleştirilen nesneleri “toplayıp-çıkartma” yeteneğine mevcut bulunduğunu denemeler yolu ile gözler önüne serdi.

ayrıca Araştırmanın önderlerinden profesör Lucio Regolin, denemeler neticesinde civcivlerin, hangi paravanın gerisinde daha sık sayıda nesnelerin bulmak amacıyla “esas aritmetiğe” başvurduklarını açıkladı.Bu durum gösteriyor ki hayvanların da matematikten yararlandığını

dahası Proceedings of the Royal Society B. dergisinde araştırmalar sonucu, civcivlerin her vakit, yumurtadan çıkar çıkmaz annelerine yakın kalmaları veya onu izlemeleri gibi tanıdık nesnelere yakın kalmaya çalıştıkları kaydedildi.

araştırmalarını şu şekilde özetleyen profesör Regolin, plastik kutuları her seferinde bir adet olmak suretiyle paravanın arka kısmına  saklayarak bir civcivin de gözü önünde “kaybettirdiklerini” ifade etti. Civciv bu mini matematik imtihanını bir kutunun içerisinden izlerken plastik kutuların 2 adedinin bir paravanın 3 adedinin de başka paravanın arka kısmına  yerleştirildiğini izah eden Regolin, kutusundan serbest bırakılan civcivin, hafızasını kullanarak iki paravandan en çok nesneyi sahip olana gittiğini belirlediklerini söyledi.Ayrıca Paravanların gerisindeki nesnelerin birisinden ötekine geçirilerek adetlerinin değiştirilmesinin de bu “ünlü matematikçi’ civcivleri kandıramadığı kaydedildi.

dahası maymunların sayabildikleri ve hem de evcil köpeklerin kolay toplamalar yapabildiklerinin durumu hazırda bilindiğini kaydeden araştırmacılar bu çalışmanın, bu kadar genç bir hayvanın, eskiden eğitilmeden, bu yetenekte mevcut bulunduğunu gözler önüne serdiğini açıkladı.

yine malum bal arılarının petekleri yaparken altıgen şekiller kullandıklarını bu şekillerin

açı ve kenar olarak kusursuz olduklarını dile getirdi.

Balkan Deryası

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.