İbadet Etmek

13
Niçin ibadet ederiz
İbadet Etmek

İbadet Etmek Niçin İbadet Ederiz?

Alemlerin Rabbi Yüce ALLAH, akıl, irade ve üstün meziyetlerle de donattığı insanları,  kendine muhatap seçmiş ve onlara ibadet etmeleri için emretmiştir.

Peki Niçin ibadet ederiz? Bizi, insanlık mertebesiyle vasıflandıran  Yüce Rabbimiz, bizlere sonsuz nimetler ikram etmekte, buna karşılık da, O’na hiç bir şeyi ortak koşmama mızı ve  kendine  ibadet etmemizi emretmekte.

Çünkü iman ve ibadet, ruha ferahlık, kalbe huzur da sunar. Ayrıca İnsani becerileri geliştirir. Aşırı duygu ve meyilleri de sınırlandırır. Güzel isteklerin ilerlemesini ve gerçekleştirilmesini ayrıca teşvik eder. İnsanın iç ve dış dünyasını beşeri kirlerden de arındırır. Onu, ulaşabileceği yetişkinliğe getirir.

Özetle Niçin ibadet ederiz sorusuna verilecek cevap ibadet etmek, kulu ile Rabbi arasında büyük bir  manevi yakınlık ortaya getirir. Kur’an-ı Kerim’de, “Bana kulluk et ve beni anmak amacıyla namaz kıl” emredilmiştir.

Dahası ibadet etmek Bizleri birçok fenalıktan uzaklaştırır ve ahlaki güzelliğe ulaştırır. Ruhlarımızı, sorun ve üzüntülerin yıpratıcı geriliminden de korur.

Hepimizde biliyoruz ki Çünkü gönüller, Ancak ve ancak  Yüce Mevlayı anmakla huzura kavuşur.

Kur’an-ı Kerim, bu gerçeği, “Onlar, iman edenler ve gönülleri Allah’ı anmakla huzura erenlerdir. Biliniz ki kalpler, ancak Allah’ı anmakla huzur bulur” biçiminde yazılır.

İbadet etmek yüce ALLAH’a gönülden yönelme ve O’na koşulsuz itaat etme demektir. Yüce Allah’ın eşi benzeri olmayan büyüklüğü karşısında insanın kendi aczini ve  gereksinimini anlayarak O’na arz etmek ve ayrıca yardım dilemektir.

İbadet, yalnızca Allah’a ve O’nun rızası amacıyla yapılır. Bu gerçek, yer yüzene gelen tüm peygamberlere bildirilmiştir.

Bu da gösteriyor ki, Allah’a ibadet etmemek ve O’nu anmamak, ruhun ve gönlün bunalıma ve gerilime girmesi de demektir.

İbadetler, ruhların besini, gönüllerin de sefası,hayattaki boşlukların tatmini ve ruhun ilacıdır. Yüce Allah’ın bize  ihsan ettiği sonsuz nimetlerin şükrüdür.

Yazıma buradan son verip hepinize hayatınızda sağlık sıhhat huzur dolu günler dilerim.

Şanlıurfa Yazar

13 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.