İnsan Denen Meçhul

3
İnsan Din ve Maun Suresi
İnsan Denen Meçhul

İnsan Denen Meçhul

İnsanı tanımanın belli ölçüleri vardır mıdır? Varsa geçerliliği nedir? Meşhur Fransız doktor Alexis  Carrel’in ‘’İnsan Denen Meçhul’’ adlı eserinde ifade ettiği gibi insanın tamamen keşfetmek, tanımak imkansızdır.

İnsan diğer canlılar gibi bazı taraflarıyla sınırlı  varlık olmadığından belli yönleri nötr kabul edilip, gelişmiş yönü üzerinde yeterli araştırma ile çözülemiyor.

Bir köpek,sınırlı aklı ve duygularını görmezden gelip biyolojik yönü üzerinde derinlemesine araştırma ile belki önemli bir seviyede tanınabilir.

Düşünceleri ile Sokrat,İbni Sina;duygu yönü ile Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun Yusuf ile Züleyha gibi sayısız aşk kitaplarına konu olan,biyolojik yapısı ile sınırlarını zorlayan olimpiyat sahneleriyle insan,çok yönlü ve her yönüyle de varlık aleminin zirvelerine tırmanabiliyor.

Düşünce ve fikirleriyle beynin,manevi yönüyle kalbin, biyolojik ve fizyolojik yönüyle adalelerin mükemmel koordinasyonunu düşündüğümüzde  ,kainatı  kendi şahsında özetlemiş etmiş insanı,tam anlamıyla bilmek ne mümkün.

Belki de ‘’İnsana kendi ruhumdan üfledim’’ derken insanın da kendisi gibi tam anlamıyla bilmenin imkansız olduğunu vurgulamak istemiştir Allah.

Bilinmesi neredeyse muhal olan insanı kısmi de olsa tanımanın belli kriterleri mutlaka vardır.Kimisi komşuluk,yolculuk ve ticaretin bu imkanı sağladığını, kimi evlilik gibi  uzun süre maske kullanımı imkansız kılan birlikteliğin daha avantajlı olduğunu söylemiştir.

İnsanı yaratan ve temel  yetilerini kullanması için onu formatlayan,yani onu fıtrat üzere yaratan Allah’ın penceresinden insan nasıl görülüyor acaba?

Yaratıcının insanlığa rehber olsun,hayat kitabı olsun diye gönderdiği Kuran,insana bakış açısını yansıtan doneler sunmaktadır bize.

Elçisi Muhammed as,iman samimiyetini test eden bir cümle miras bırakmıştır bizlere .’’Sadaka Burhandır.’

Burhan; kesin delil,hüccet kanıt demektir.”Sadaka burhandır” demek kişinin maddi varlığını,imkanlarını bunlardan yoksun olanlarla paylaşması onun kaliteli bir imana sahip olduğunun delilidir,göstergesidir demektir.

Her ümmetin bir putu vardır,benim ümmetimin putu da altın ve gümüştür.

Kuşkusuz bu tek ölçü değildir.Ama iddiamız bunun güçlü bir argüman olduğudur.Çünkü insanın en zor başarabildiği şey karşılık beklemeden maddi imkanlarını başkasına verebilmesidir .’‘Her ümmetin bir putu vardır,benim ümmetimin putu da altın ve gümüştür”der İslam peygamberi.

Maun Suresi de,özelde dindar,genel anlamda idealleri olanların  samimiyetini test etme imkanını bize sunmaktadır.

Sure,dindarlık gösterisinde bulunan,dini ritüelleri sosyal konumunu pekiştirmek için koltuk değneği olarak kullanan,kalp küpünde olduğunu iddia ettiği balı bir türlü dışarıya sızdırmayan,dindarlığını kendisi ile rabbi arasında hapseden,sosyal sorumluluk ile Rabbinin rızasını kazanacağı gerçeğini ıskalayan gösterişçi bir tipolojiyi konu etmektedir.

Yine sure,Kuran’ın mutrefin/mele dediği,maddi refaha sahip,ayrıcalıklı sosyal sınıfın iflah olmaz karakteri aristokrat dindar yada dini aristokrasi dediğimiz şahsiyetin,hayat tiyatrosunun  her zaman ve zeminde değişmez karakteri, yetimi itip kaktığını,onların dertlerini göz ardı ettiğni söyler.

Bu tipoloji,tavuğunu kazı yiyeceği yere ikram eder her zaman.Üstelik yetimin,kimsesizin derdiyle hemhal olan vicdanlı,varlıklı yakınlarının  bunu yapmasını da engellemeye çalışır ki kendisinin samimiyetsizliği gün yüzene çıkmasın.

Sure,bu karakterin aynı zamanda namaz gibi samimiyet ve sosyal sorumluluk bilincinin olmaması durumunda anlamsızlaşan ibadetleri,etrafındakilerin gözüne sokarcasına icra ettiğini söyler.

Oysa eşinin şahitliği ile peygamber,gecenin geç vaktinde mescit kandillerinin loş ışığından gizlenircesine kuytu bir yere çekilir,saatlerce namaz kılar, rabbine niyaz ederdi.Bir elin verdiğini diğer elin görmesini bile hoş karşılamazdı.

Nihayet sure,ihtiyaçları karşılayan tornavida,iğne,iplik,kazma kürek gibi surenin maun dediği basit aletleri bile muhtaçlardan esirgeyen sözüm ona dindar şahsiyetin dini hakikatte yalanladığını söyleyerek ona son darbeyi vurur.

Maun Suresi

1- Dini yalanlayan  şu şahsa bakar mısın.

2- İşte o, yetimi itip kakar.

3- Yoksulu doyurmayı teşvik etmez.

4- Şu namaz kılanların vay haline!

5- Onlar namazlarından gafildirler.

6- Onlar (ibadetlerinde) gösteriş yaparlar.

7- Ve onlar en küçük yardımı (maun) dahi engellerler.

İnsan-ı Ahsen

Asaletli olma ve asil insan olmak için neler yapılmalı

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.