İnsan-ı Ahsen

1
insan-ı Ahsen Şanlıurfa Köşe Yazarı
insan-ı Ahsen

İnsan-ı Ahsen

Tin suresinde “Muhakkak biz insan-ı Ahsen -i takvimde yarattık.” Buyruluyor.

Bu ayetten de anlaşılacağı üzere insan; Dünya şartlarına uyacak(katlanabilecek), en güzel duygularla, ilahi ahlak ile ahlaklanacak güzellikte, sorumluluklarını üstlenebilecek mükemmeliyettedir.

Öyleyse bu mükemmeliyeti ve iradeyi(cüzi de olsa), korumak ve artarak ilerlemek gerekir. İnsan yaratılmışların en şereflisi ve düzenlisi olarak yaratılmışken, nefsanî yanılmalar ve tembel bir ruhla kendisini de çevresindekileri de zâyi etmemelidir.

Bir imza gününde şöyle bir soruyla karşılaştım, dediler ki; Hocam sanat, sanat için midir, toplum için mi?” Ben de dönüp şöyle cevap verdim;”Yaratılmış en büyük sanat insan iken, sanatın sanat için olması kabul edilebilir mi? Sanat elbette ki toplum(insan) içindir.”

İnsan çok çabuk nisyân eyleyen bir varlık! O yüzden neden halk edildiğini, bu dünya’ya neden gönderildiğini, ona verilen güzellik dolu ruhu ve bedeni nasıl geliştirmesi ve iyileştirmesi gerektiğini hep unutuyor.

Oysa Ahsen şekilde yaratıldı ve yaratıcının ona verdikleri ile yeni şeyler üretmesi(yaratması) gerekiyor. Dünya’da ebediyete kadar kalmayacağını ve dolayısıyla güzel azık biriktirmesi gerektiğini kavraması, yaşayış tarzını dâhi sanata çevirmesi gerektiğini idrâk etmesi gerekiyor.

İnsanın kendi ruhunu tanımaya başlaması sonucunda Dünya’ da gelişmiş bir medeniyet, asalet, vicdan, adalet ve yolu aydınlatacak derecede ilim tezahür edecektir.

Ebedilik yaklaşımı insanı rehavete, umursamazlığa ve dolayısıyla nefsin şeytani duvarına düşürür. Bakış açıları kötülüğe, gönül gözü de körlüğe mahkûm kalır. Ve durum böyle olursa bir şeyin yanlışını bulmak yerine dışlayıcı, ötekileştirici, yok edici bir anlayış ve insan kalbini boğacak bir hava oluşur.

Ahseni(iyi güzel) unutmak, kimliksizleşmek, kültürsüzleşmek gibi sonuçlar doğurur ve kimliksizleşmek şiddete, anlayışsızlığa ve kötü huyların normal karşılanmasına sebep olur.İnsanın ihsan olduğu mekânlar da ihsan olur.

Temennimiz odur ki insanlık; İlimden, Edebiyattan, Tasavvuftan uzak kalmasın. Gönlü güzel, fikri güzel insanlarla rabıta hâlinde olsun, güzelleştikçe güzelleştirsin ve nisyân eylemesin.İnsan-ı Ahsen olabilmemiz dileğiyle…

Şanlıurfa Köşe Yazarı Fazile Aşar Adınalp

Asaletli olma ve asil insan olmak için neler yapılmalı

Kibirli İnsan Kendini Bitirir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.