İslamdan Kültüre

2
184
İslamdan Kültüre ve İslamiyet
İslamdan Kültüre

 İslamdan Kültüre

İslamdan daha çok kültürü yansıtan yaşantımız ( İslamdan Kültüre ) ,Arabistan’ın çorak çöllerinde ruhları dirilten o hayat suyu-islam dini- ruhsuz kalıplarda dondurulunca dinler tarihi müzesinde rafa kaldırılma tehlikesi geçiriyor.

Bir düşüncenin formları özün, hikmetin önüne geçtiği an tedavülden kalkmaya  başlar.Bir dine bir ideolojiye müntesiplerinden daha fazla zarar veren olmamıştır.

Bir aileye en büyük ihanetin üyelerinden geldiği gibi.İslam dini de farklı bir kader yaşamamıştır.Nitekim Müslümanların İslama zarar verdikleri kadar başkası zarar verememiştir.

Dinler tarihinde söz sahibi meşhur tarihçi Toynbee’in ilginç bir tespiti vardır.

İslamın siyasi /askeri açıdan zayıf olduğu dönemlerde daha çok tercih edildiği.

Bu İslama rağmen İslamcılık,kraldan çok kralcılığın ,ahkam kesmenin faturasıdır.

Nasılsanız öyle yönetilirsiniz

Tabi sorumsuz,bilinçsiz yöneticilere sahip bir toplum ‘’Nasılsanız öyle yönetilirsiniz’’ ilkesi gereğince halkın da yöneticilerin paralelinde yozlaştığının gerçeği.

      Bir şeyin yanlış örneklenmesi hiç olmamasından daha kötüdür.Çünkü olmayan şey ihtiyaç halinde aranıp bulunur.Ama sahtesi yanı başında bulunan şey aranması bir yana ihtiyaç bile hissedilmez.

Hikmetini kaybeden ,donuklaşan,niçin yapıldığı anlaşılmayan dini ritüeller korun üzerine atılan kül gibi hakikate, ontolojik olarak din mefhumuna ihtiyaç duyan bireyin ona ulaşmasına engel olur.

Bazı dini ritüeller icra edilirken hikmeti anlaşılmasa dahi bizzat eyleminin kendisinde bir fayda var  iken hac ibadetinde olduğu gibi hikmeti anlaşılmadığında, ibadet icra edilirken tuhaf bir komiklik hissi de uyandırır.

Örneğin orucun hikmeti anlaşılmadığında bile sağlığa faydalı olma,sabır yetisini geliştirme gibi faydaları olabilir.

Ama şeytan taşlamanın hikmeti ,davranışın arkasındaki asıl hedef bilinmediğinde kendi başına bir değeri yoktur.

Kur’an bundan dolayı Hac ibadetinin icra mekanlarına ‘’min şeairullah’’ Allah’ın sembolleri kavramını kullanır.Semboller kendinden daha çok sembolize ettiği fenomene atıftır.Anlamı,hikmeti bilinmediğinde varlık sebebini tamamen yitirir.

Dini hükümlerden önce dini şuur verilmelidir.Bir iç uyandırmaya gidilmelidir.

23 yıllık peygamber sürecinin Mekke döneminde-ki 13 yıllıktır-bilinenin aksine örtünme,oruç,hacc,zekat,cihat gibi başat farizalar olmadığı gibi içki içme,faiz yeme gibi temel haramlar da yoktu.

Bunların tümü Medine’ye hicret edildikten,müntesiplerinde yeteri kadar şuur ve bilinç oluştuktan sonra gerçekleşmiştir.

Çünkü İslam,insan ruhunda önce şuur ,onun zihninde önce bilinç uyandırmak istemiştir.Önce iman,şuur,hikmet sonra fıkıh ,ibadet diyoruz.

Dünya Ahiret Dengesi

Filistin sorunu ve Samimiyetimiz

2 YORUMLAR

  1. Vicdan,şuur,adalet …. gibi kavramlar insanin kendisi ile hesaplasarak kabullendigi veya kabullenmedigi kavramlardir.onemli olan bu gibi kavramlari özümsektir.Cok guzel bir konuya deginmissiniz.

  2. Dini hükümlerden önce dini şuur verilmelidir… Çünkü islam insan ruhunda önce şuur uyandırmak istemiştir… 🙏🙏🙏 Çok güzel bir yazı olmuş, yüreğinize sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.