İyiliklerle Kalpleri Kazanma Sanatı

6
194
Kalpleri Kazanma Allah'a yaklaştırır
İyiliklerle Kalpleri Kazanma Sanatı

İyiliklerle Kalpleri Kazanma Sanatı

İyiliklerle Kalpleri Kazanma Sanatı yazımda sizlere Kalpleri Kazanmanın iyiliklerden geçtiğini anlatmaya çalışacağım.

Kalp insanı insana bağlayan çeşitli  (sevgi,saygı, nefret gibi ) duyguların beslendiği yerdir.Ancak bu yaşadığımız evrende bizden farklı duygular taşıyan insanlarla karşılaşabiliriz.

Kalbi kötü bir insanı kim sever diye sormama gerek yok sanırım; çünkü kalbin kötü olması demek , insanlara iyilikte bulunmamak , insanları hor görmek,  insanlarla geçinememek ,her şeyden rahatsızlık duymak ,her an şüphe ile yaşamak, yaptığı kötülükten zevk almak, sadece kendini düşünmek, sürekli huzursuzluk çıkarmak ve Allah rızası adına hiçbir şey yapmamak demektir.

Böyle bir insandan merhamet beklenmez ve yaptığı kötülükten dolayı pişmanlık duymadığı içinde kendisine merhamet de edilmez .Çünkü, insanı Allah’ın merhametine kavuşturan yol kalbin yeryüzündekilere merhamet etmesidir.

Hepimizin bildiği gibi içinde sevgi bulunmayan kalbin bir ölüden farkı yoktur. Çünkü sevgi çok farklı ve çok güzel  duygular doğurur.

Sevgi dolu bir kalp huzur verir sahibine ve sevgi, bulunduğu kalbi güzelleştirir, insanların birbirine iyilikte bulunmasına vesile olur , ve ayrıca insanların birbirine samimiyetle yaklaşmasına ve art niyetlerin yok olmasına da vesile olur.

İyiliklerle Kalpleri Kazanma Sanatı İnsanı Allah’a Yaklaştırır

Tabi  bu sevginin karşılıklı olması başkadır…Sevginin, üstesinden gelmediği zorluk yoktur .Çünkü sevgi dolu bir kalbin yardımcısı Allah’tır. Sevgi iyilik getirir iyilik ise hem Allah’a hem insanlara yaklaştırır.

Allah’a yaklaşan ise doğru yolu bulmuş olur . Bu hayatta belki her şey isteğimiz gibi değildir ve istediğimiz gibi de gitmiyor olabilir.Belki dünyayı değiştiremeyiz , belki birini de değiştiremeyiz .Ama kendimizi değiştirirsek (tabi olumlu yönden bir değişim olmalı) bir çok şeyi değiştirmiş oluruz.

Bizim dinimiz öyle mübarek bir din ki sürekli iyilik yapmayı emreden , kötülükten alıkoyan mübarek bir din .Öyle ki biz müminlere kötülüğe kötülükle karşılık vermemizi yasaklar

Birinin kötülüğü bize dokunabilir hatta sürekli de dokunabilir , bize yakışan asil bir davranış olarak ona aynı karşılığı vermemektir.

İyiliğe iyilik her kişinin işidir , kötülüğe iyilik er kişinin işidir sözü özetlemiş sanırım…Kötülüğü herkes yapabilir zor bir şey değildir; fakat mühim olan onu kendine yakıştırmayıp ona yaklaşmamaktır.

Zaten kalbi sevgi dolu insan iyiye , kalbinde nefret besleyen biride kötülüğe götürür.

Kalpten Sevgi                        Kalp Kırmak Ve Gönül Almak

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.