Kahramanmaraş Ilıca Kaplıcalarını Tanıyalım

2
Kahramanmaraş Ilıca Kaplıcalarını Tanıyalım

Kahramanmaraş Ilıca Kaplıcalarını Tanıyalım

Evet arkadaşlar bu yazımda size Kahramanmaraş’ın oniki şubat belediyesine bağlı ılıcayı tanıtmak istiyorum.

Tabi ki Kahramanmaraş Ilıca ne büyük nede küçük bir yer ama kendi halinde ki bir insan gibi sessiz ve çok güzel bir yer.

Bu ılıca yüksek dağların, bol ağaçların ve bol bol yeşilliklerin içinde bulunan bir yer. Hemen hemen her yerde otel yani apart oteller var. Her evin günlüğü değişiyor tabi herkes kendi durumuna göre kalıyor.

Dağların ve ağaçların olduğu yerlerde tavşan tepe diye bir yemek yeri var. Ama görseniz emin olun oradan çıkmak istemezsiniz.

Böyle oturmak için çardaklar var çardakların üstünde de su akıyor. Tabi ki oldukça serin bir yer yani anlatmakla bitmez ancak gidip görmek gerekir.

Tabi ki Maraş’ın dondurması meşhur olduğu için ılıcada da Maraş Dondurma bolca bulunmakta. Tadı da hazır dondurmalar ‘dan çok farklı nedeni ise el yapımı dondurma olması.

Akşam olunca ılıca baya şenleniyor ve ışıl ışıl oluyor bunlardan birinin sebebi ise dondurmacıların değişik kıyafet giyip en başta çocuklar olmak üzere büyükleri de eğlendirmek. Gerçekten de çocuklar çok eğleniyorlar.

Hani dedim ya ışıl ışıl ‘dır ılıca nedenlerinden biride küçük de olsa lunapark olması. Lunapark akşamları açık oluyor ve büyük küçük demeden herkes çok eğleniyor.

Büyüklerin ve küçüklerin de eğleneceği az da olsa bir kaç bir şey var.

Kahramanmaraş Ilıca Her Derde Deva

Hı ılıca demişken kaplıcaları da unutmamak gerek. Ilıca da tam 2 tane hamam var. Biri lunaparkın karşısında diğeri ise çarşıda ve belediyenin hamamı.

Lunaparkın ordaki hamam derin ve suyu oldukça sıcak diyorlar ama tabi gideni de çok. Bu hamamda ise sauna ve buhar odası olduğu da söyleniyor. Bu odalar ise bir çok hastalığa iyi geliyor.

Belediyenin hamamında ise sıcak suyun olduğu yer ise çok da derin değil. Ve hamam oldukça bakımlı ve temiz. Yalnız belediyenin hamamında buhar odası ve sauna yok ama yukarı katta açık havuz var. Ama size diyeyim olur ki ılıcaya giderseniz kesinlikle hamama gitmelisiniz.

Akşam ılıcada çarşı baya kalabalık ve güzel olur. Bütün dükkanlar açıktır ve genellikle herkes dışarıdadır.

Unutmadan buranında yayladan pek bir farkı yok geceleri 20 dereceye kadar hava soğuya biliyor. Yani anlayacağınız baya serin…

Evet sanırsam anlatmadığım yer kalmadı malum küçük bir yer olunca pek de çok anlatılacak bir şey olmuyor.
Bir yazımın daha sonuna geldik bir daha ki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın

Gizemli YAZAR

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.