Kan Gurupları

2
172
Kan Gurupları rh faktörü

Kan Gurupları  Rh  Faktörü

Sizlerde biliyorsunuz ki her insanın vücudunda kan bulunmaktadır.İnsan vücudunda kan olmaz sa o kişi yaşayamaz.Kanlar insan vücudunda bulunan damarlardan geçmektedir.Birde 4 çeşit kan gurubu vardır.

A gurubu
B gurubu
AB gurubu
0 gurubu
Birde bu kan grupları Rh proteine göre değerlendirilir. Rh proteini bulunan kan (+) pozitif dir  Rh proteini bulunmayan kan ise (-) negatif dir. Pozitif (+) ve Negatif (-) kan guruplarına göre ayırırsak şöyle olur;
A Rh(+)
A Rh(-)
B Rh(+)
B Rh(-)
AB Rh(+)
AB Rh(-)
0 Rh(+)
0 Rh(-)
İşte dünyadaki tüm insanların kanları yukarıdaki kan gurupların göre ayrılır.Bazen hastanelerde kan isterler ama kan isterken hasta olan kişiyle kanı verecek kişinin kan gurupları aynı olması lazım.
Aslında kan vermek çok faydalıdır.Çünkü siz o kanı verirken hem bir kişinin hayatını kurtarırsınız hem de vücudunuz kan yenilemiş olur.Yani vücudunuzdaki kan kendi kendini yenileyince vücudumuzda temiz kan olmuş olur.
İşte kan vermenin faydaları.Sizlerde kan bağışında bulunursanız hem bir kişinin hayatını kurtarırsınız,hem de vücudunuzda yeni kan bulunmuş olur.
Ülkemizde kan bağışıyla ilgilenen kurum KIZILAY’dır.Sizlerde belki Balıklıgöl de ve başka yerlerde de Kızılay ile  ilgilenen elemanları görmüşsünüzdür.Onlar gönüllü insanlardan kan alıyorlar.
Eğer sizlerde kan bağışında bulunmak isterseniz Kızılay’ın çadırlarının olduğu yere gidebilirsiniz.

Yüsra Nur Kansu

Şanlıurfa

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.