Kapalı Yerleşim Yerinin Gelişmesi Mümkün mü

0
Yerleşim Yerinin Gelişmesi Şanlıurfa - Bozova yolu
Kapalı Yerleşim Yerinin Gelişmesi Mümkün mü

Kapalı Yerleşim Yerinin Gelişmesi mümkün mü?

Kapalı Yerleşim Yerinin Gelişmesi Mümkün mü? Bu haftaki yazımız olsun bu istedim.

Eski dünya karaları arasında  bir köprü konumunda olan Anadolu , tarih boyunca dikkat çeken bir coğrafya olması, doğal yollardan müteşekkil ulaşım imkanlarına sahip olması gibi elverişli şartları sayesinde beşeri-iktisadi faaliyetlerin merkezi olmuş, özellikle ticaret yolları üzerindeki yerler başta olmak üzere, sayılan bu özellikleri nedeniyle her açıdan inkişaf etme imkanı bulmuştur.

Genelde kıyı şehirleri ve limanlarla bağlantılı olan yerlerin daha ziyade inkişaf ettiğini, bu güzergahların; ülkeler, medeniyetler ve kültürleri yakınlaştırdığını, böylece bu yerlerde çok hızlı bir tekamül sürecinin yaşandığını söylemek mümkündür.

Anadolu yarımadasında hareketliliğin yoğunlaştığı Roma hakimiyetinden itibaren, özellikle her bakımdan istikrarın sağlandığı dönemlerde, güvenli güzergahlar üzerinde bulunan yerleşim yerleri mamur ve müreffeh hale gelirken sair yerler ise nispeten sönük kalmıştır.

Şehirlerin gelişmesinde ticaretin etkisi erken dönemlerde dikkat çekmiş, bu açıdan güzergahların gelişimine hassasiyet gösterilerek ribat, kervansaray, han ve köprü gibi yapıların inşasına büyük bir önem verilmiştir.

Bu bağlamda Türkiye Selçuklu Devleti hakimiyetindeki yollarda beşeri-iktisadi faaliyetlerin, aynı anlayışın bir sonucu olarak yoğunlaştığını görmekteyiz.

Ticaret yolları üzerindeki Yerleşim Yerinin Gelişmesi dikkat çekicidir

Daha önce Doğu ile Batı arasındaki ticareti sağlayan ( Ticaret Yolları ) İpek ve Baharat yolları, biraz daha öncesine gittiğimizde ilk çağlarda aynı istikametteki Kral Yolu üzerindeki yerleşim yerlerinin her açıdan geliştiğini tarihi vesikalardan öğreniyoruz.

Dolayısıyla giriş çıkışların serbest olduğu yerleşim birimlerinin, diğer kapalı yerleşim birimlerine göre gelişmeye açık olduğunu, bu yerlerde farklı kültürlerin buluşmasının doğal bir sonucu olarak sanat, edebiyat, düşünce, ticaret vesaire alanlarda gelişmenin daha çok görüldüğünü söyleyebiliriz.

Şimdi bütün bunları neden anlattınız? Diye sorduğunuzu duyar gibi oldum.

Değerli dostlar elbette ki sorarken aslında aklınıza muhtemelen geldiği gibi yıllardır süregelen ve maalesef hiç kimsenin müdahale edemediği Adıyaman-Şanlıurfa arasında çalışan yolcu taşıma araçlarının ilçeye girişlerinin men edilmesi mevcut durumunun ilçemize ne kadar zarar verdiğini daha net değerlendirebilmek için anlattım.

Şanlıurfa Bozova yolu ilçemiz bakımından önemli

Nitekim Şanlıurfa Bozova‘ya göre ulaşım yolları üzerinde bulunan diğer ilçelerin daha çok geliştiğini, daha önce kapalı bir konumda olan ilçemizin ise son yıllarda ulaşım bakımından eskiye nazaran daha iyi imkanlara kavuşmasına rağmen halkın en azından bir kesiminin eski alışkanlıklarını terk edemeyip şahsi çıkarlarını da göz önünde bulundurarak yabancıların ilçeye giriş çıkışlarına pek sıcak bakmadığını görüyoruz.

Bu itibarla ilçe esnafının genelde bu durumdan muzdarip olmasına rağmen sesini ilgili mercilere duyuramadığı veya duyurabildikleri halde buna bir çözüm yolu bulma noktasında hiç kimsenin elini taşın altına koyamadığı gerçeğini de unutmamak gerekir.

Sonuç olarak bu şartlar altında ilçemizin gelişebilmesi taktir edersiniz ki mümkün değildir. Çünkü kapalı bir toplum nasıl ki her açıdan içinde bulunduğu çağın gerisinde kalmaktan kurtulamaz;

Benzer şekilde kapalı bir mekanın da gelişmesi asla mümkün olamaz.

Çünkü biz toplum olarak statükomuzun muhafazasına dört elle sarılıp “yerli” – “yabancı” ayırımı yaparak “yerli”yi “yabancı” eliyle ezme adına bir taraftan “yabancı”yı baş tacı ederken;

Öte yandan belki de ilçemizin gelişmesine katkı sağlayacak “yabancı” yolcu taşıma araçlarının ilçeye girişini yasaklarsak, ilçemizin gelişmesi için daha çok bekleriz…!!!

İLK YERLEŞİM

Şanlıurfa’da Sosyal ve Kültürel Değişim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.