Kaybolan Hayatlar Çocuk Gelinler

7
1485
Çocuk gelinler,çocuk gelin ve Kadın olmak
Kaybolan Hayatlar Çocuk gelinler

Kaybolan Hayatlar Çocuk Gelinler

-Kız istendiği zaman derler ki “Yaşı küçük olsun eğitelim.” Mesela ben erkeklerin önünde ayağa kalkıldığını bilmiyordum. Bilmediğim için ilk tokadımı yedim. 16 yaşımda oğlumu kucağıma aldım. 23 yaşındayım, eşim vefat etti. (T.-Diyarbakır)

– 10 yaşında Gaziantep’e gelin gittim. Fırına giderken çocuklar beni kovalarlardı. “Küçük gelin” diye bağırırlardı. Elimle çamaşır yıkardım. Kaynanam beni döverdi. (Z.E.- Mersin)

– Babam beni 12 yaşında gelin etti. Kocam 20 yaşındaydı. Hiç görmemiştim onu.
Beni götürdüler, “Bu kocan” dediler. Tanımam etmem.
20 sene onun yanında kaldım. Vay olmaz olaydı, acı çok. (D. Nevşehir)

– Biz karar veremiyoruz, bizim dilimiz yok. Babamız ne derse o olacak.
Sabah kalktı, hadi gidiyoruz.
Nereye gidiyoruz? Kocana.
Affedersin cinsel ilişkiyi bile bilmiyordum. (A.-Van)

– 13 yaşında, herkes okula giderken ben de 30 yaşında bir adamla evlendirildim.
Gittiğim kişiyi babam gibi gördüm. Hiçbir gün onun yanına yaklaşamıyordum.
Gece olduğu zaman çok korkuyordum. Odasına bile giremiyordum. Her zaman baba gözüyle baktım ona. Hala da o psikolojimi üstümden atamıyorum. (…-Van)

Evet yukarıda derlediklerim tahmin ettiğiniz gibi Çocuk Gelinlerin hikayelerinden.

Okurken bile insanın içini yakan,yüreğini burkan Kaybolan Hayatlar bunlar.Keşke sadece bu okuduklarımızla sınırla kalsaydı da ben de bu yazıyı yazmasaydım.

Yazımı yazmadan önce geniş çaplı bir araştırma yaptım.Tablo o kadar ürkütücü ki..Bu konuda mutlaka toplumda bir farkındalık yaratmak gerekiyor.

Hatta belki de hiç gitmediğimiz, haritada yerini dahi bilmediğimiz ülkelere gidip bu çocukların ellerinden tutmamız gerekiyor.

Dünyada 700 milyondan fazla çocuk gelin var.2018 yılı dünya nüfusu yaklaşık 7 milyar.Bunun yarısının kadın olduğunu düşünürsek 700 milyon çok korkunç bir rakam.

Her yıl dünyada 15 milyon kız, çocuk gelin olarak evlendiriliyor.Oranlar özellikle Afrika ülkelerinde çok fazla Türkiye’nin ise bu alanda utandıran bir birinciliği var.

Türkiye Çocuk Gelinler sıralamasında Avrupa’da birinci sırada.2007’den beri ise cinsiyet eşitsizliği sıralamasında 140 ülke arasında hep 120 ile 130. sıra arasında yer alıyor.Gördüğünüz üzere tablo çok vahim.

Çocuk Gelinler çeşitli sebeplerden dolayı küçük yaşta evlendiriliyor

Çocukların küçük yaşta evlendirilmesinin birçok sebebi var. Tabi bunların en başında eğitimsizlik geliyor.

Ataerkil aile yapısı,kadınlardaki okur-yazar oranının azlığı,cinsiyet eşitsizliği,yoksulluk,aile içi şiddet,töre,berdel,kadının ekonomik özgürlüğünün olmaması,kız çocuklarının evlenip gideceği için evlat olarak görülmemesi vs. çocuk yaşta evliliğin sayısını arttıran diğer etmenler.

Yine rakamlara baktığımızda çocuk gelinler kırsal kesimlerde çok fazla.Şehirleşme oranı arttıkça bu oran düşüyor.Bu da bize gösteriyor ki,kültür ve kültüre ait öğeler,töreler, örf ve adetler köylerde, kırsal bölgelerde yanlış da olsa, mantığa aykırı da olsa,içinde bilinç kalmadan uzun süre sürdürülüyor.

Yine incelediğimizde görüyoruz ki,resmi olarak o yaşlarda evlenmek yasak olduğu için bu tür evlilikler genelde dini kural ve ritüellere göre yapılıyor.

’’Din’’ deyince hiçbir şeyi sorgulamadan kabul eden insanlarımız buna cevaz veren hocaları(!) görünce;sokakta ip atlaması,okulda kalem tutması gereken kız çocuklarımızı hiç acımadan  30-40 yaşında adamların yanına eş olarak koyabiliyor.

Bazen çocuklara öyle berbat hayatlar yaşatılıyor ki, çocuk bir an önce yaşadığı evden,anne-babasından bir şekilde kurtulmak istiyor.

Ailede şiddete maruz kalan, berdel olacağını ya da ailesi tarafından zorla bir yakınıyla evlendirileceğini düşünen çocuk (özellikle kız çocukları) ya evden kaçıyor ya intihar ediyor ya da hiç istemediği biriyle evlenip yaşadığı evden,ailesinden uzaklaşmak istiyor.Küçük yaşta evlenen anne-babalar, çocuğunun küçük yaşta evlenmesinde herhangi bir sakınca görmüyor.

Bilinçsiz, eğitimsiz anne-babaların çocuklarının geleceklerini  nasıl yakabildikleri konusunda  yukarıda saydıklarım gibi çevremizde sayısız örneklerle karşılaşabiliyoruz. Bu ve bunun gibi olaylarla karşılaşmamak için, iyi evlatlar yetiştirmek için ebeveynlerin çok dikkatli ve bilinçli olmaları gerekiyor.

Çocuk yetiştirme konusunda iyi bir eğitim almaları gerekiyor. Özellikle annelerin Çocuk eğitiminde çok daha önemli olduğu gerçeğinden hareketle  kendilerini çok iyi yetiştirmeleri lazım.

Şunu hiç unutmamalıyız ki cahilliğin de, kapitalizmin de,din tüccarlarının da en korktuğu şey kadındır.Çünkü kadın öğrenirse, çocuğuna da öğretir.Kadın eğitimli olursa çocuğuna da iyi bir eğitim verir.Kadın kendini iyi yetiştirirse, çocuklarını da iyi yetiştirir.

Bu yüzden kadınların zamanlarını dizilerin,kadın programlarının, yemek yarışmalarının başlarında değil okuyarak,araştırarak çocuklarının başında harcamaları gerekiyor.Bu sebeple altını çizerek diyorum ki: Eğitim,eğitim,eğitim…

Rab bize seslenirken boşuna ‘’Oku’’ diyerek ilk seslenişini yapmadı.

Okumayan insanların,okumayan toplumların durumu ortada.1400 yılda ne kadar da çok ilerlemişiz değil mi!! Bedenleri diri diri gömülen kızlardan, gelecekleri,hayalleri,umutları diri diri gömülen kızlara…..

Çocuk istismarı ve Çocuğa tecavüz olaylarına Birileri dur demeli

Kapitalizmin Kadın Tuzağı

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.