Kendi Yolunuzdan Çekilin

0
Kendi Yolunuzdan Fazile Aşar AYDINALP
Kendi Yolunuzdan Çekilin

Kendi Yolunuzdan Çekilin

    İnsanın önündeki en büyük engel yine kendisidir. Başarabilir miyim? Ya yapamazsam? Toplum ne der? Gibi sorularla boğuşmaktan, yapacağı işe odaklanamaz insanoğlu!

   Oysa tüm bunları takıntı haline getirerek harcadığınız enerjiyi kendinizi motive etmeye harcasanız başaramayacağınız iş, değiştiremeyeceğiniz düzen kalmaz. Ola ki yapamadınız, başaramadınız, istediğiniz sonuçları elde edemediniz, kendinizde dâhil kimseye neden göstermeyin. Her şeyin bir nedeni olmak zorunda değildir çünkü.

         “Başarının ana babası çoktur, başarısızlık ise yetimdir.”

BUDA

  Başarılı bir insan olabilmek için başarısızlıklarımızın sorumluluğunu üstlenmemiz gerekiyor, aynı şekilde başarı elde ettiğimiz şeylerinde çabasız gerçekleşmeyeceğini ve mutlak suretle emek harcamamız gerektiğini idrak etmemiz gerekiyor.

    Nedense birçoğumuz başarısızlıklarından ya hut hayal kırıklıklarından başkalarını sorumlu tutuyor ve başarıyı da şansa bağlıyor.  Oysa başarılı insanlar, hiçbir şeyi ya da kimseyi suçlamamak konusunda ısrarlıdırlar… Şans; hayatın bir bölümünü kapsıyor olsa da, hayatımızın büyük bir bölümündeki rolü, bizim emek ve isteğimiz belirliyor.


Kendi Yolunuzdan Çekilin, gelişiminizin ve ilerlemenizin önünü kapatmayın. O ne dedi, bu ne yapar, toplum nasıl karşılar gibi sorular yerine; Nerede hata yaptım, farklı yollar mı denemeliyim, nasıl faydalı olurum gibi sorularla meşgul olun ve takılmayın, saplanmayın insanların size sergiledikleri kötü veya caydırıcı tavırlarına. Hatta affedin herkesi! Affetmek geçmişi değiştirmez belki ama ruhen rahatlamanızı sağlayarak gelişiminizin önünü açar. İnsanların hata yapabileceğini kabul etmenizi sağlar, eğer bunu kabul edemiyorsanız, mutlu ve başarılı bir hayata da talip değilsinizdir.

    Zamanın hastalıklı yapısından kaynaklı olacak ki tamamıyla ve içtenlikle affedebilen insanlar sağlıksız, öfke ve intikam duygusuyla hareket eden insanlar ise sağlıklı olarak tanımlanıyor.

  Oysa affetmek; iyileşmek ve onurlu adımlarla ilerleyebilmek için gereklidir.  İntikam ise; toplum sağlığını bozan, kişinin ferasetini bağlayan en çirkin duygulardan biridir kanaatimce. Bir kitapta şöyle bir cümle okumuştum “Eğer intikam peşindeyseniz, iki mezar kazın.” Bu da demek oluyor ki insan neye niyetlenirse, o niyetten ona da bir pay düşer.

   “Kızmak başkalarının hatalarının intikamını kendinden almak demektir.”

  Bakış açınız ve niyetiniz sağlam olursa, başaramayacağınız iş, aşamayacağınız zorluk kalmaz ve akıbetiniz de güzel olur…

Fazile AŞAR AYDINALP

Farklı olmak ve fark yaratmanın farkında mısın?

Zamanı Değerlendirmek En Büyük Hazinedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.