Kitap Okumanın Önemi

0
195
Kitap Okumak ve Okumanın Önemi
Kitap Okumanın Önemi

Kitap Okumanın Önemi

Okumanın Önemi mi var? Kitap Okumak mı? Iyyy bana göre değil ya.Hem kitaba ne gerek var.Teknoloji çağındayız,İnternet ten 2 tık atarız ve ayağımızda işte…Ne gideceğim kırtasiyeye,kütüphaneye?” diyenlerden misiniz?

Böyle iseniz kusura bakmayın tembel olmuşsunuz.Zaten insanlar İnternet’in her şeyi kolaylaştıracağını düşünürler.Ama faydalı yöne doğru kullanmazlarsa katlanacakları olumsuzlukları da bilmezler.

Neyse konuya gelelim.Kitap Okumak zihni açar,kelime haznenizi geliştirir dememe  gerek yok bunlar zaten hepimizin bildiği klişe laflar…

Ama bunun üzerine”Ya ne gerek var?Ben zaten her gün İnstangramdan burçları ve @snapsehrim i takip ediyorum…Kitap okumak istersem de açarım Watpadd’i oradan okurum”diyenlere şunu söyleyelim o zaman:

Evet belki de burçlara,@snapsehrim’e,@ögrencilerinicsesi’ne @tmblrdanhikayeler’e bakabilirsiniz bunda bir şey yok.

Kendimden örnek verecek olursam ben de bakıyorum yalan yok,burçların genel özelliklerine de inanıyorum.Ama bunlar nereden çıktı.Yolun başında Watpadd mi vardı?Onu geçtim İnternet bile yoktu.

İnsanlar keşfettiklerini yazıya döküyorlardı.O zaman sorarım size: İbni Sina,Biruni gibi bir sürü İslam Bilgini neden araştırdıklarını kitaba çevirdiler?Kuran-ı Kerim,İncil,Tevrat,Zebur neden kitap olarak indi???

Kitap Okumak farklı bakış açısı getirir

Bir kere okuduğunuz kitapta kendinizi istemeden de olsa karakterin yerine koyuyorsunuz ve olaylara farklı bakış açılarından bakmayı öğreniyorsunuz.

Zaten sonra fark etmeden hızlı okumaya,paragrafları tak diye 2 dk’da çözmeye başlıyorsunuz.

Eğer kitaptaki bilmediğiniz kelimeleri araştırırsanız bu sizin için daha faydalı olur.Siz fark etmeseniz de kitap okumanın size çok faydası olacak ve genel kültürünüzü geliştirecek…Ancak olumlu bakmanız takdirinde…

Hadi her şeyi geçtim.İstemeden de olsa kitap okumak size moral veriyor.Başka dünyalarda buluyorsunuz kendinizi…

Örnek verecek olursam Mesela Şeker Portakalı’nı okuyanlar kendini Zeze’nin veya Suç ve Ceza’daki Raskalnikov’un yerine koymadı mı?

Fark etmeseniz de empati yapıp ,üzülmüşsünüzdür.

Çünkü kitap böyle bir şey.Dizilerdeki karakterlerin yerine kendinizi koyuyorsunuz koymasına ama her dizide kitaplardaki gibi içerikler yok.

Dizilerde olumsuz ve abartılmış düşünceler de vardır.Ve bu da kişinin kendisini olumsuz yetiştirmesine neden olur.

Ama kitaplar,hikaye ve romanlar sadece gerçekleşmiş veya gerçekleşebilecek olayları anlatır…
Fikirlerinizi bekliyorum 👉Filozof Ablanız👈

Kitap ile ilgili edebi sözler

Kitap Okumayı Sevenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.