Konuşmaya Dair

0
234

Konuşmaya Dair

Konuşmaya Dair

İnsanları diğer canlılardan ayıran en büyük özellik düşünebilme yetisidir.Ancak düşünce başkalarına aktarılmadığı takdirde kısırlaşmaya ve unutulmaya mahkumdur.Bu nedenle düşüne bilmek kadar düşüncelerimizi aktarabilmekte büyük önem taşımaktadır.Çünkü düşüncelerini konuşarak paylaşan insanoğlu bu sayede yeni düşünceler de ürete bilmektedir.

Dil insanların duygu ve düşüncelerini aktarabilmek amacıyla kullandıkları ortak yöntemdir.Dil,toplumun kültürünü  yansıtan, toplumdaki  kaynaşmayı birlik ve beraberlik duygularını perçinleyen ortak bir kavramdır .Bireyin duygu vedüşüncelerini başka insanlara sözle aktarmasıdır.Bu özelliğin diğer insanlarla paylaşımını olanaklı kılan konuşmasıdır.Bu özelliğin diğer insanlarla paylaşımını olanaklı kılan konuşma becerimiz ise düşünme yeteneğimizin gücünü daha da arttırmaktadır.

Konuşmayı kısaca sözlü anlatım olarak değerlendirmemiz mümkündür.Konuşmada temel unsur ses ve anlatımdır.Dolayısıyla konuşma sese ve sözlü anlatıma dayanmaktadır. Ancak etkili bir konuşma yapabilmek için ise beden dili dahil olmak üzere iletişimin bütün unsurlarından yararlanmak gerekmektedir.

Güzel ve etkileyici konuşma hakında yerleşmiş bazı düşünceler bulunmaktadır.Daha önce de belitiğim gibi etkili ve güzel konuşma Tanrı vergidi özel bir yetenek değildir. Gerekli  çalışmalarla kazanılan, kendine özgü bir çalışma yolu ,kuralı ve özellikleri olan bir sanattır.

Musul dan Mektup Var

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.