Kuran-ı Kerim Okumanın Önemi

4
272

Ramazanda Kuran-ı Kerim Okumanın  Fazileti

Kuran-ı Kerim Okumanın Fazileti

Kur’an-ı Kerim ramazan ayında indirilmiş ve her ramazanda sanki adeta  yeniden nazil oluyormuş gibi tazeliğini muhafaza etmiş ve ayrıca kıyamete kadar da edecektir. O bakımdan onu karşılamak için, nefsin süfli ve adi isteklerinden,  boş işlerden sıyrılıp yeme-içmeyi de terk ederek meleklere benzer şekilde Kur’an-ı yeni nazil oluyor gibi okumak ve dinlemek de gerekir. Resulallah (s.a.v.) Efendimiz, Dünya, ahiretinin  tarlasıdır buyurmuştur. Ramazan ayında ibadetlerin sevapları kat ve kat arttırılır. Mesela okunan Kur’an-ı Kerim’in diğer zamanlarda her bir harfine on sevap da vardır; ramazan’da ise bin sevap… Kadir Gecesi ‘nde ise, Kadir Gecesi bin aydan malum daha hayırlıdır? ayetinin ifadesiyle sevaplar gene binlerce kata kadar yükselir. İşte ramazan ayı adeta ahiret ticareti için, gayet karlı bir pazar ve panayırdır demek doğrudur. Uhrevi hasılat için çok bereketli  bir zemindir adeta .

Amel ve ibadetlerin büyüyüp gelişmesi için, bahardaki nisan yağmuru da gibidir. O bakımdan mümin; nefsin, yemek-içmek gibi hayvani isteklerine ve boş arzulara girmemesi için oruçla mükellef olmuştur.

ayrıca Cenab-ı Hak Sameddir. Samed, yani her şey ona muhtaç; ama o, hiçbir şeye muhtaç değildir. Dolayısıyla yeme-içme, evlilik… gibi şeylerden Allah Teala müstağnidir. Bu ismin mazharı olan melekler de yemez, içmez ve de evlenmezler.

Semadan, melekler aleminden Cebrail (a.s.) vasıtasıyla gelen Kur’an-ı Kerim’i bu ayda yeniden karşılamak için adeta meleklere benzeyerek beklemek de gerekir.

Ta ki, Kur’an-ı Kerim, geldiği o semavi alemlere benzer temiz gönüllerde tesirini icra eylesin.

Bizlere fani bir ömürde ve dünyada, baki bir hayatı kazandırmaya vesile olsun. Topyekun alemin sultanı olan Cenab-ı Hak, ramazan ayını on bir ayın sultanı kılmış ve zatına yaklaşmaya bir vesile de yapmış.

Bunun için elbette, bize emredilen orucu, en mükemmel şekliyle tutmamız da gerekiyor.

Kamil manadaki oruç ise; mide gibi bütün organlarımıza yani göz, kulak, kalp, hayal, fikir ve benzeri insani cihazlara da tutturulan oruçtur.

Yani Allah’ın haram kıldığı şeylerden, lüzumsuz ve boş işlerden onları çekerek her birisini kendine mahsus bir ibadete sevk ve idare etmektir…

Eski Günler

4 YORUMLAR

  1. gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.rahatlamak isteyen ya kuran okusun ya da namaz kılsın.peygamber efendimize sormuşlar ya rasulallah bu kalblerin cilası nedir?efendimiz s.s demiş ki kuran okumak ve ölümü hatırlamaktır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz