Meslek Seçimi ve Mesleğimizi Seçerken nelere dikkat etmeliyiz

2
Meslek Seçimi ve Meslek Seçiminin önemi
Meslek Seçimi ve Mesleğimizi Seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Meslek Seçimi ve Mesleğimizi Seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Bugün sizlere ”Meslek Seçimi ve Önemi” üzerine bir yazı hazırladım. Bugün ki yazımızda  Mesleğimizi Seçerken nelere dikkat etmeliyiz ve hangi kriterlere göre mesleğimizi seçmeliyiz sorularına cevap aramaya çalışacağız.

Öncelikle Meslek Nedir ?

Sorusuyla başlayalım ve hayatımızdaki önemi üzerine konuşalım.

Meslek için en genel tanım  :

Bir kimsenin yaşamını sürdürmek, geçimini de sağlamak için yaptığı sürekli iş; zihinsel sanatsal vesaire çalışmaya dayalı iş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Meslek Nedir :

Hayatımızı kazanmak için yapılan işe denir. Hayatı kazanmak diyorum çünkü seçmiş olduğumuz meslek gerçekten de tüm hayatımızı etkilemektedir. Hangi mesleği yapıyor iseniz toplum nazarında bir statü elde etmekte ve yaşantınız şekillenmektedir.

Meslek Seçimi ve Önemi

Meslek Seçimi ,tüm hayatımızı etkileyecek en önemli kararlardan biridir. Bireyin seçtiği meslek iş gelecekteki yaşam standardın,eşini,tarzını,sosyal yaşantılarını  hatta kapı komşusunu belirleyici bir rol oynar diye biliriz.

Mesleğe başladıktan  sonraki yaşam  genellikle seçilen meslek çevresinde gelişir. Bir doktorun telefon rehberini incelerseniz en çok doktor numarası olduğunu, bir öğretmenin telefon rehberinde ise de  en çok öğretmen olduğunu söyleyebiliriz.

Sonraki  zamanlarda da mesleğimizi  ya da işimizi değiştirme  şansımız  olsa bile ülkemiz  koşulları düşünüldüğünde bu durum bireysel kabullenmişlik ya da  riski göze alamama gibi nedenlerle iş değiştiren kişi sayısı oldukça nitekim azdır.

Buradaki en temel sorun kendimizi şartlandırmalardan kaynaklanmaktadır. O kadar eğitim aldım boşa gitmesin mantığı bizi aynı işi yapma ve devam etme noktasında güdülmektedir.

Bu nedenledir ki Meslek Seçimi ile ilgili vere bileceğiniz karar bir anlamda da geleceğimizle de ilgili vereceğimiz en önemli  kararlardan biri haline gelmiştir.

Mesleğimize karar verme sürecinde kendimize  yukarıdaki soruları sorarak karar verme sürecini daha etkin yönetebiliriz. Daha çocukluk çağında başlayan ” Sen büyüyünce ne olacaksın? ” sorusunu kendimize sormalıyız. Umarım cevabınız öncelikle ”mutlu olmak” olur ve mutlu olabileceğiniz bir mesleği kendinize hedef seçersiniz.

Yukarıdaki sorulara vermiş olduğunuz cevaplar sizin ileride kim olacağınıza, ne iş yapacağınıza, ilgi alanlarınıza, yeteneklerinize, kaç para kazanacağınıza; sosyal statünüze, yaşayacağınız muhite ve  eşinize kadar etkileyen hayatınızı baştan sona şekillenmesini sağlayan cevaplardır.

Mesleğinizi seçerken en önemli kriter o işe olan yeteneğinizdir. o işi yapmaktan keyif almanız ve sizin için değeri olması kısaca sizi mutlu etmesi o işi bir ömür yapabilmenizi sağlayacak en güçlü etmenlerdir.

Bireyin kişisel özellikleri ve Mesleğin kişiden beklediği özellikler arasındaki uyum  ne kadar güçlü ise o meslekte yakalanacak olan keyif, doyum ve başarı da o kadar güçlü olur.

Temel Mutluluk Kuralı :

Mesleğimizi Seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Sorusuna kısaca cevabım Sevdiğin ve becerebildiğin işi yap doyum sağla ve mutlu ol … (TAER)

( Ne zaman adam oluruz? Her insanın birbirinden farklı olduğunu bilip, başkasıyla mukayese etmediğimiz zaman …)

Psikolojik Danışman  Tarık ERİK

Alan Seçimi ve Meslek Seçimi Arasında ki İlişki

Türkiye’de Mesleki Eğitim

2 YORUMLAR

  1. mesleğimizi seçerken sahiden dikkatli olmalıyız.Meslek Seçimi önemli bir konu olup yazınız için teşekkür eder devamını bekleriz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.